Farlig orm fundet i Jylland

18-04-2012 13:24, af Tine Luther
For første gang har man fundet den såkaldte dværgbændelorm i Jylland. Fundet blev gjort i en ræv, men hunde og mennesker kan også smittes med parasitten.
Copyright Ridehesten.com
Hunde kan smittes med dværgbændelorm ved at æde inficerede gnavere. I gnavernes lever findes larver, som udvikler sig til orm i hundens tarm. (Foto: hunden.dk/Maria Schacht)

Den inficerede ræv blev skudt ved Højer i Sønderjylland, og den viste sig at have omkring 20 orm i tarmen. Dværgbændelormen kan i værste fald føre til en uhelbredelig og dødelig leversygdom hos mennesker. Ormen er ikke fundet i Danmark siden 2000, også dengang var det ræve, man fandt smitten i. Det var i Københavnsområdet. I 2011 fandt man smitte med dværgbændelorm i Sverige, men ellers har problemet primært været kendt i det centrale Europa. Smitte med dværgbændelorm til mennesker sker via kontakt med afføring fra smittede dyr, enten direkte fra dyret eller ved at man arbejder i jord,leger i sandkasser eller spiser grøntsager, bær eller frugt, der kan have været i nærkontakt med afføring. Hunde, ræve og mårhunde smittes, når de spiser inficerede gnavere, lige som de efter at have rullet sig i afføring fra smittebærere kan få æg i pelsen. Kun ved obduktion kan man stille en 100 % korrekt diagnose ift. dværgbændelorm. Hos levende dyr vanskeliggøres en sikker diagnose, idet æg fra dværgbændelorm og andre bændelorm ikke adskiller sig fra hinanden. Det er muligt at behandle effektivt for dværgbændelorm med tabletter. Kilde: jv.dk og netdyredoktor.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet