Sean Le Vegan arbejder som frivillig på Manchester and Cheshire Dogs’ Home, som optager ca. 15 hunde dagligt. Hundene bliver enten bragt ind af Manchesters myndigheder eller af hundeejere, som ikke længere er i stand til at tage sig af deres hunde. Kun 34% af de hunde, der bliver fundet på gaderne, bliver genforenet med deres ejer.¨’ Kommer til at leve som hundene Hundene tilbringer i gennemsnit 35 dage på internatet, inden de får et nyt hjem – og derfor har Sean Le Vegan valgt at leve netop 35 dage på Manchester and Cheshire Dogs’ Home. Fra den 5. oktober og 35 dage frem vil han opholde sig i en kennel, præcis som var han en internathund. Når en ny hunde ankommer, tager det sædvanligvis fire dage, før den begynder at tage føde til sig, og derfor vil Sean Le Vegan heller ikke spise de første fire dage, men kun tage væske til sig. Gennem hele opholdet vil han kun forlade sin kennel en time dagligt. Han vil dog ikke opholde sig der alene, hver dag vil han have selskab af mindst en hund, ligesom forskellige gæster vil besøge ham for at diskutere hunde. Det bliver muligt at følge Sean Le Vegans ophold i kennelen via webcam, og han vil bede om 5 pund for at følge med – pengene doneres naturligvis til internatet. Manchester and Cheshire Dogs’ Home kan huse ikke mindre end 600 hunde, og det mangler ressourcer til vedligehold og forbedringer. Se mere via linket under billedet til højre. Kilder: lifewithdogs.tv og kennel35.com
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.