Du mister din hunds tillid hvis du lyver for den

09-12-2016 13:44, af Kasper Larsson
Mennesker og hunde har en lang historie sammen. Efter flere tusinde år på jagt og vagt sammen, har vi udviklet et enormt tæt tillidsbånd til vores firbenede venner
Copyright Ridehesten.com
Hvis du lyver eller snyder din hund, vil den meget hurtigt betvivle dig. (Modelfoto: Shutterstock)

Ifølge japanske forskere mister din hund tillid til dig, hvis du lyver for den. Det tillidsbånd, der over tusinde af år er blevet opbygget mellem menneske og hund kan nemlig brydes ved simpelt snyderi. Det skriver BBC.com. Forskerne har testet båndet mellem hunde og mennesker ved at opstille et forsøg, hvor forskere skulle udpege en godbid, gemt under nogle beholdere. Forsøget blev opdelt i tre trin. 1. Først udpegede forskere godbidden under den rigtige beholder. De fleste hunde gik direkte efter skålen, hvor forskerne pegede. 2. Anden gang pegede forskerne på en forkert skål – altså en, hvor der ingen godbid var i. Her fulgte hundene stadig forskernes anvisning, og fik derfor ingen godbid. 3. I tredje omgang var det kun otte procent af hundene, der fulgte forskernes dessiner i forhold til, hvor godbidden var placeret. Øvelsen blev gentaget med forskellige forskere, men de samme hunde. Hundene fulgte med det samme de nye forskeres anvisninger om, hvilken skål godbidden befandt sig i. – Jeg er meget overrasket over at hundene devaluerede et menneskes pålidelighed så hurtigt. Hunde har en meget mere sofistikeret social intelligens end vi troet. Denne sociale intelligens er udviklet selektivt efter en lang historie med mennesket, udtaler lederen af studiet, Aikiko Takaoka fra Kyoto Universitet til BBC.com. Kilde: Videnskab.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.