Retten i Helsingør fastslog i dag, at politiassistent Lars Bo Lomholt begik en alvorlig lovovertrædelse, da han iklædt politiuniform fjernede hunden Thor fra det internat, hvor den var anbragt grundet en bidepisode. Hunden stod til aflivning på grund af episoden, men det forhindrede Lars Bo Lomholt ved at hente den i en politibil dagen før den planlagte aflivning. PLANLAGT OG KOORDINERET AKTION Dommer Mikael Friis Rasmussen lagde blandt andet til grund for dommen, at Lars Bo Lomholts aktion var planlagt og koordineret med andre. Desuden gjorde dommeren opmærksom på, at handlingen i første omgang ikke blev foretaget for at gøre opmærksom på en uretfærdig lov – men blot for at få hunden ud af myndighedernes hænder. Det skete ved embedsmisbrug og dokumentfalsk. Forsvareren Karoline Normann anbefalede strafbortfald og påpegede blandt andet, at Lars Bo Lomholts aktion var udtryk for, at der endelig var en politimand med mod til at sige fra. Hun henviste til tamilsagen og kommissionsdomstole, som netop har til opgave at undersøge, hvorfor embedsmænd ikke har sagt fra. Dommeren var ikke enig og idømte Lars Bo Lomholt en betinget fængselsdom på 60 dage. SAGEN ER ANKET Lars Bo Lomholt mener, der har været tale om usaglig sagsbehandling, og at kriterierne for aflivning ikke var opfyldt. Han ankede dommen til Østre Landsret. Mens sagen har kørt, har han været suspenderet fra sit job, som han mister, hvis dommen stadfæstes. Thor er stadig i live og opholder sig på et ukendt sted. Se mere om Thor-sagen via linket under billedet til højre. Kilde: fyens.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).