– Det vigtigste er, at hunden får en god oplevelse på hundeudstilling. Sådan lyder det gentagende gange fra den rutinerede allround-dommer Annette Bystrup til Store Hestedag. Både lørdag og søndag formiddag underviser Annette Bystrup i ringtræning og på hundeudstillingskolen til Store Hestedag på Roskilde Dyreskue, som foregår hele weekenden. Her er alle hunde, uanset race og stambog, og ejere velkomne til at prøve at snuse til ringtræning og hundeudstilling.
Der er over 700 hunde tilmeldt til Store Hestedag, hvor du foruden ringtræning, kan høre foredrag om nosework, prøve rally og lydighed, se hyrdehunde og politihunde i aktion og meget mere. Se hele programmet her.
Lørdag formiddag i hundeudstillingskolen var der både broholmer, cairn terrier, pomeranian, west highland white terrier og mange andre dejlige hunde til bedømmelse. Hundedommer Annette Bystrup gav en masse gode råd og forklarede, hvordan det normalt foregår på en hundeudstilling.
– Det er vigtigt, at ejerne støtter hunden i, at det er sjovt at være på hundeudstilling. Væn din hund til at blive berørt af venlige fremmede, snak med hunden, og begynd at gå til ringtræning, hvis I gerne vil gå på hundeudstilling, forklarede Annette Bystrup.
I mikrofonen fortalte hun, at dommerne blandt andet kigger efter muskler, hundens tænder, pelsens stand, haleføring, temperament og samspillet mellem hund og ejer.
Med farmor på tur
Den lille gyldne pomerianian Alba blev vist frem til hundeudstillingsskolen af ejeren Jannie Winther og hendes barnebarn Emelia, som stolt viste den lille hund frem. Det er første gang, at de prøver sig med ringtræning, og det var en rigtig god oplevelse for farmor, barnebarn og hund.
– Det er bare rigtig sjovt og hyggeligt at være til Store Hestedag. Vi vil rigtig gerne prøve at komme på hundeudstilling med Alba, fortalte Jannie Winther til Hunden.dk, efter at de havde været i ringen i hundeudstillingsskolen.
Annette Bystrup roste også den 9 måneder gamle pomeranians fine pels, da de var i ringen.
Se alle billeder fra Store Hestedag på hjemmesiden i næste uge.
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Anne Orholt har sagt ja til at overtage ansvaret for hundeområdet på Store Hestedag efter Tina Bjerre, der har valgt at hellige sig sin egen hundevirksomhed. Anne har igennem mange år haft hunde på programmet - ikke kun i fritiden, men også professionelt.
Annette Bystrup kommer og laver Ringtræning / ”Hundeudstillings-skole” på Store Hestedag. Hun er en dygtig ”all-around dommer”, som dømmer udstillinger i både Danmark og ude i verden
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse