Der er intet i verden som en vuffelivov

17-09-2014 09:16, af Tine Luther
Et rekordstort antal forskellige racer – nemlig hele 265 – kan man få at se i den kommende weekend, hvor over 3.300 hunde fra ind- og udland kæmper om at blive Best in Show ved Dansk Kennel Klubs udstilling i Hillerød. Og hundene kan andet end at se godt ud. Der er officielle konkurrencer i diverse hundesportsgrene, som nok kan få almindelige hundeejere til at glippe med øjnene, når man måske selv har svært ved bare at få hunden til at gå pænt i snor.

På en hundeudstilling kan man ikke købe hunde. Men med 265 racer fordelt på de to dage er det et fantastisk sted at blive klogere, hvis man overvejer at købe hund. Det er nemlig altid sjovt at se flere hunde af samme race på en gang. Så kan man bedre danne sig et billede af racen og man kan få en snak med ejerne om fordele og ulemper ved netop den race. F.eks. kan man se hele 5 forskellige bassetracer – herunder den slags – en petit basset griffon vendeen – som medvirkede i filmen Hannibal og Jerry, som mange stadig husker. "Det er så vigtigt, at få en race, som passer til det liv, man kan tilbyde en hund i hver enkelt husstand," siger Vibeke Knudsen, kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub, som er Danmarks største forening for hundeejere af både racehunde og blandingshunde. Vælger man "over evne", risikerer man, at man ikke magter hunden, når den er kommet over det nuttede hvalpestadie og er kommet i lømmelalderen. Det vidner alt for mange aflivninger og omplaceringer via internater om. Racerne er fordelt på de to dage, så hvis man vil se en bestemt race, skal man tjekke, hvilken dag den kommer. Det kan gøres på www.dkk.dk (Skriv Hillerød 2014 i søgefeltet). Hvad foregår der? En hundeudstilling kan sammenlignes med et dyrskue. Det er her man kan få en kvalitetsbedømmelse af sin hund, og hvis den bliver bedste hund i sin race, går den videre i konkurrencen med hunde af andre racer, indtil man finder udstillingens samlede vinder, som med et engelsk låneudtryk får titlen Best in Show. Det er æren, man kæmper om i hundesport, for der er ingen pengepræmier, men masser af ambitioner og konkurrencegejst. Dommere fra en lang række europæiske lande er indforskrevet til at bedømme hundenes kvalitet. Rally og lydighed Weekenden byder også på officielle konkurrencer i både lydighed (begge dage) og i den nye, hastigtvoksende sportsgren rally-lydighed (lørdag). Lydighedskonkurrencerne viser en præcision i øvelserne, som kun kan aftvinge respekt. Rally-lydighed er i kraftig vækst, for det er en konkurrenceform, hvor alle slags hunde kan "gøre sig". Så her er al mulig inspiration til selv at komme i gang, hvis man har hund derhjemme. Bliv fristet Mangler du noget til hunden: foder, hundeseng, legetøj, så findes det sandsynligvis også hos nogle af de mange stande. Der er selvfølgelig den risiko, at du falder over ting, som du ikke vidste, at du eller hunden stod og manglede. Men så er du bare med til at sætte gang i forbruget, som politikerne gerne vil have os alle til. ------------- Udstillingens adresse er: FrederiksborgCentret, Milnersvej 39, 3400 Hillerød. Entre: Voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn). Der er KUN adgang for tilmeldte hunde. Det er dog muligt at købe en gæstehundebillet ved indgangen. Det koster kr. 30,- pr. hund, og man skal huske at medbringe hundens vaccinationspapirer. Hvalpe under 3 måneder har ikke adgang til udstillingen.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).