Nogle af hundenes demenssymptomer er nedsat hørelse og syn samt angst for følge af hundens nedsatte evne til at opfatte og reagere normalt på omgivelserne. Man anslår, at hele 62 % af alle hunde i alderen 11-16 år viser tegn på demens. Har man en hund med demenssymptomer, er det vigtigt, at man tager højde for det i sin kontakt med hunden. Når man tager kontakt med hunden, skal man sørge for, at den har en god chance for at opfatte en. Nærmer man sig bagfra, er der risiko for, at hunden bliver bange. Med hensyn til nedsat syn er det vigtigt, at man ikke ændre for voldsomt på boligindretningen. Hunde, der ikke ser så godt, forsøger nemlig at huske, hvor tingene er placeret, så den undgår at gå ind i dem. Rokeres der rundt, vil hunden uvægerligt få sværere ved at orientere sig og risikerer mange flere sammenstød med møblerne. Kilde: hundeleksikon.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.