Danske EM-medaljer i Dog Dancing

24-10-2011 09:58, af Tine Luther
Det danske landshold høstede både en individuel medalje og to holdmedaljer ved EM.
Copyright Ridehesten.com
På EM-hjemmesiden (som der er link til under dette billede) kan du bl.a. se et klip med dygtige, danske Sonja Ordell Johannessen og Tyson.

Den forgangne weekend var der masser af musik, logrende haler og dansende hunde, da EM i Dog Dancing blev afviklet i Sorø. Ca. 80 ekvipager fra 14 forskellige lande dystede i både individuelle– og holdkonkurrencer i henholdsvis Heelwork To Music og Freestyle. I Heelwork To Music fik danske Anja Christiansen og Fæhunden’s Queeny Las en flot bronzemedalje, og det danske hold bestående af Renate Gregersen/Bella, Helle Larssen/Littlethorn Avensis, Anja Christiansen/Fæhunden’s Queeny Las og Sofie Hjorth/Fæhunden’s Quincy Lad satte sig på holdsølvet. Det lykkedes også det danske hold at danse sig til holdbronze i Freestyle. Holdet bestod af Sofie Hjorth/Fæhunden’s Quincy Lad, Johanna Allanach/Kojima E–Physical Graffiti, Jette Haastrup/Precenta’s Addi og Sonja Ordell Johannessen/Tyson. Hunden.dk ønsker tillykke med de flotte resultater! Du kan se flere resultater, billeder og videoer fra mesterskabet via linket under billedet til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.