Danske beagles med i toppen

20-06-2013 10:45, af Tine Luther
To danske hunde var med til at skrive beagle-historie, da de denne måned var blandt de tre allerførste beagles, der er blevet nordisk vildtsporchampion.

Lørdag den 8. juni 2013 fik beagleracen sine tre første vildtsporchampions - en norsk beagle og to danske. Skansehøj's Dee Jay Den ene af de danske beagles, der har opnået at blive blandt de første vildtsporchampions, er den kun 3-årige hanhund Skansehøj's Dee Jay ført af Rikke Vinther. De har haft et travlt forår! Den 28. april 2013 fik Dee Jay en 1. præmie på 1000 meter /40 timers schweissprøve i Tversted. Knap en uge senere var han til blodsporprøve i Norge, hvor han også fik en 1. præmie. Dette udløste norsk vildtsporchampion, idet han i forvejen var dansk sporchampion. Den 8. juni 2013 var han til vildtsporprøve i Uddevalla i Sverige, hvor han igen fik en 1. præmie denne gang med hæderspris. Han opnåede således både svensk og nordisk vildtsporchampionat. Det bør også nævnes, at han i forvejen er både dansk og international eksteriørchampion. Den anden danske beagle som opnåede nordisk vildtsporchampionat var Skansehøj's La Mar ført af Brian Seitzberg. Skansehøj’s La Mar Den anden danske beagle, der er blevet vildtsporchampion, kender mange fra artiklen ”Catos herlige beagleliv”, der blev bragt i HUNDEN, december 2012. Cato, der på stambogen hedder Skansehøj’s La Mar, er en 9-årig hanhund, som i 2012 som den første danske beagle opnåede norsk vildtsporchampionat. Cato er også dansk sporchampion og har også en 1. præmie på 1000 meter/40 timers schweiss-spor i Danmark. Hans fører er Brian Seitzberg. Kilde: Rikke Vinther

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse