Bøde på 25.000 kr. til hundehandler

10-02-2014 13:48, af Tine Luther
En kvinde fra Them er dømt for ulovlig indførsel af seks hvalpe fra Polen. Hvalpene var bl.a. taget for tidligt fra deres mor og var ikke vaccineret mod rabies.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Den 45–årige kvinde fra Them, der sidste år på ulovlig vis indførte seks polske hundehvalpe har overtrådt loven i en række henseender. Hvalpene var ikke de otte uger, som loven foreskriver, de skal være, inden de tages fra deres mor. Ej heller var hvalpene rabiesvaccinerede, og de havde hverken hundepas eller sundhedscertifikat. Endelig var kvinden ikke registeret hos Fødevarestyrelsen som importør, og hun har således ikke opnået tilladelse til at videresælge hvalpe. Kvindens ugerninger blev opdaget, fordi hun blev anmeldt at en person, der havde set, at hvalpene var sat til salg på internettet. Vedkommende mente, at der var ugler i mosen og anmeldte derfor sagen. Det er nu fastslået, at kvinden har overtråde både reglerne om veterinærkontrol, indførelse af hunde samt dyreværnsloven, og det blev takseret til 25.000 kr. Beløbet kan måske umiddelbart lyde højt, men taget i betragtning at hvalpene ved videresalg sandsynligvis kunne have indbragt 5000–10000 kr. stykket, er det ikke et specielt stort beløb. Kilde: mja.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.