Hvad gør man, hvis man er træt af, at hunde letter ben op ad ens postkasse?
Hvis man hedder Jesper Østergaard og bor i Sunds ved Herning, så sætter man et stødhegn rundt om postkassen. Det skriver Herning Folkeblad.
Efter der blev etableret en hundeskov tæt på Jesper Østergaards hjem, har flere hunde fundet hans postkasse lidt for fristende, og det har altså fået midtjyden til at tage de drastiske midler i brug.
– Der har også været pis på pakkerne. Jeg synes eddermame, det er ulækkert at få nøgler og fingre smurt ind i pis, siger han til Herning Folkeblad.
Han har tidligere prøvet med små skilte, men da de ikke virkede, gik han over til strømmen. Han er nu blevet anmeldt for at brugen af stødhegnet, og han venter på at modtage en bøde fra politiet.
Imens undrer han sig over, at hundeejere lader deres hunde tisse op ad hans postkasse, og ikke stopper hundene for at få dem til at tisse et andet sted.
Inkontinens er en manglende evne til at holde på vandet, og tilstanden ses oftest hos ældre hunde
Mandag delte komiker Andreas Bo en ret så sjov video fra hans familie på Facebook. Se videoen her
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.