BLOG: Min aller bedste ven

21-12-2018 15:00, af Fiona Wennberg

Det er nu blevet Fiona Wennbergs tur til at blogge. Nyd denne fine tekst

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Hej. Ja nu er det så første gang, at jeg sådan rigtig skal skrive blog herinde. Jeg har glædet mig rigtig meget, og jeg håber også, at I får noget ud af det.

Torsdag d. 20.12 2018 fyldte min hund Thiana 6 år. Det er egentlig en lidt sjov fødselsdagsdato. D. 20.12.2012. Vi hentede hende i Finland for ca. 6 år siden i vinterferien 2013. Jeg og min mor fløj med hende i kabinen, og hun var i en lille flyvetaske. Hun klarede flyveturen suverænt, og der var ingen problemer. Da vi så kom hjem kl. 23.30, gik der ikke mere end en halv time, før hun allerede legede med de andre hunde og havde det rigtig godt. Jeg ville rigtig gerne have, at hun skulle sove på mit værelse, så jeg måtte lige rydde al mit legetøj ind i mine skabe. Jeg har aldrig gjort det så hurtigt før. Det varede  ikke mere end 15 minutter, før alt var pænt. Da jeg så havde gjort hvalpegården klar med kurv, legetøj mm. lagde vi os til at sove. Tanken om at en lille sød og ny bedste ven ligger lige ved siden af er helt fantastisk. Da jeg så midt om natten vågnede, hørte jeg hende pibe. Opdrætteren havde sagt, at de godt kan finde på at pibe lidt de første par nætter, men at det er helt normalt. Men alligevel havde jeg en dårlig mavefornemmelse med det, så jeg rejste mig og tændte for lyset. Da jeg så kiggede ned i hvalpegården, så jeg, at hun var faldet ud af hendes kurv og lå imellem kurven og hvalpegårdens kant, og hun kunne ikke selv komme op. Jeg rykkede kurven lidt væk og tog hende op. Så sad jeg lidt med hende på sengekanten.

Jeg kan huske den nat, som var det i går. Den nat var så vigtig for mig, og det var også starten på et evigt venskab. Mine hunde er mine aller bedste venner. Nogle gange tænker jeg tilbage på den nat, og så tænker jeg på alt det, som vi har opnået indtil nu. Vi har været på agilitylandsholdet tre år i træk, været til ét VM, tre NM, vundet guld på agilitybanen til Agility Junior European Open 2016 og sølv på agilitybanen 2018, konkurreret i 8 forskellige lande (Danmark, Sverige, Norge, Finland, Slovakiet, Spanien, Holland og Luxemborg), og udover vores agility resultater er hun simpelthen bare en fantastisk hund derhjemme. Hun er altid så glad og fuld af energi og hver evig eneste dag, når jeg kommer hjem fra skole, kommer hun drønende hen til mig, og hopper op og ned af glæde. Jeg kan se på hende, at når vi træner eller løber til konkurrencer, så nyder hun det fuldt ud og mere end det. Agility det er altså bare det bedste hun ved. Der er rart at vide, at både jeg og Thiana ELSKER agility, det er ligesom vores fælles sport.

Glædelig jul og godt nytår til alle.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Info

Fiona Wennberg
14 år
Bor i Ølstykke
Dyrker agility på højeste plan
3 år i træk på voksenlandsholdet

Læs også

Når en drøm ændres

03-09-2025 10:00, af Aya Lindborg

Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse. 

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

Winter Wonder Show satte punktum for et fantastisk udstillingsår

09-11-2025 22:30, af Karina Green Damsgaard

Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde

En festlig lørdag i Herning

08-11-2025 21:30, af Karina Green Damsgaard

Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede

Få taget et professionelt billede af din hund til Winter Wonder Show

06-11-2025 13:30, af Karina Green Damsgaard

Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Dansk hundesport i topgear – to store mesterskaber i samme weekend

07-11-2025 16:00, af Karina Green Damsgaard

Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler