Bangladesh’ hovedstad stopper drab på hunde

24-01-2012 14:03, af Tine Luther
Bangladesh’ hovedstad Dhaka vil ikke længere masseaflive hunde i kampen mod rabies. Op mod 20.000 hunde er blevet dræbt i byen hvert år i et forsøg på at stoppe rabies blandt dyr og mennesker, men bystyret har fået massiv kritik af en lokal organisation for ikke at tage dyrevenlige alternativer i brug.

Flere medier i Bangladesh har bekræftet, at et forbud mod masseaflivning af hunde er indført i landets hovedstad Dhaka. Regeringens repræsentant, Abu Alam Shahid Khan, siger: ”Masseaflivning er inhumant og ineffektivt. I flere årtier blev tusinder af hunde dræbt med uhyre brutale metoder, uden at det medførte noget godt. De blev slået ihjel med jernrør. Hvalpe blev dræbt ved at blive banket mod mure. Og rabiessituationen blev ikke forbedret”. Som et led i kampagnen ’Halsbånd redder liv’ har WSPA været med til at lægge pres på Bangladesh’ regering og opfordret til at stoppe rabies uden drab. WSPA har desuden samarbejdet med myndighederne i byen Cox’s Bazar, hvor WSPA har gennemført det første vaccinationsprojekt i Bangladesh med stor succes. 70 procent af områdets hunde er nu vaccineret mod rabies. Vaccinationer udvides til hele Bangladesh Det vellykkede projekt i Cox’s Bazar har været afgørende for beslutningen i Dhaka, da det har vist, at den humane metode medfører langt bedre resultater, fortæller Abu Alam Shahid Khan til lokale medier. Ray Mitchell, international kampagneleder i WSPA, er glad for at høre, at hundene i Dhaka ikke længere vil blive udsat for masseaflivning. “Rabies udgør en alvorlig trussel over for både mennesker og dyr. Det, vi viser i vores kampagne, er, at massevaccination er den eneste metode, der virker for helt at stoppe sygdommen. Det er videnskabeligt bevist. Metoden er ikke bare den mest effektive, den er desuden den mest dyrevenlige. Ved at tage beslutningen om at stoppe masseaflivning, viser Dhaka nu, at de for alvor vil udrydde rabies,” siger han. I 2012 vil WSPA fortsætte samarbejdet med regeringen i Bangladesh for at stoppe rabiesproblemet ved at vaccinere hunde over hele landet. Dette vil redde både hunde- og menneskeliv. Kilde: WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse