Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Copyright Ridehesten.com

 

Der var mange forsinkelser, hvilket stressede hundene

Gennem de fire dage fulgte vi programmet og et stramt tidsskema. Den første dag havde vi nogle forsinkelser, da den første dag altid er svær at forudsige ved sådan et stort arrangement. Vi evaluerede hurtigt den første dag og fandt nogle ting, vi kunne forbedre. Disse forbedringer var tydelige og synlige de resterende dage, hvor vi fulgte programmet som planlagt.

 

Der var for mange mennesker især lørdag og søndag

Vi fulgte alle sikkerhedsprocedurer og derfor også retningslinjerne for, hvor mange mennesker, der måtte være på stedet ved et arrangement. I øvrigt var der masser af plads, hvor folk kunne sidde ved ringene, og vi sørgede for, at der var stier, man kunne bevæge sig rundt på. Nogle gange var der udstillerede, der blokerede disse stier med deres bænke og andet, men vi kontrollerede hele tiden hallerne for at forhindre den slags.

World Dog Show er jo en verdensudstilling, som tiltrækker mennesker og hunde fra hele verden.

 

En af vore læsere talte med en sikkerhedsmand, som sagde, at han flere gange havde gjort ledelsen opmærksom på, at der var for mange mennesker. Men det blev ikke taget seriøst.

Flere gange om dagen havde vi evalueringsmøder for at snakke om ting, vi kunne forbedre, og for at identificere situationer, som krævede øjeblikkelig handling. Vi tog alle kommentarer fra gæster, udstillere kollegaer, frivillige og alle andre meget seriøst. Derfor er jeg meget overrasket over denne kommentar, da vi gjorde vores allerbedste for at reagere på hver eneste henvendelse, vi fik.

 

Søndag var kaos. En læser siger, at det ville have udviklet sig til en katastrofe, hvis der udbrød brand. Der var for mange hunde, de var stressede, mange havde tynd mave og kastede op.

Vi fulgte alle nationale regler angående brandsikkerhed og RAI centret har endda stillet ekstra strenge regler for brandsikkerhed. I øvrigt havde vi et hundesundhedsteam. Dette unikke og dedikerede team holdt hele tiden øje med alle de præsenterede hundes sundhed og tilstand. Med flere end 8000 hunde om dagen er det selvfølgelig muligt, at der har været nogle hunde, der ikke har haft det så godt, men sundhedsteamet var der hele tiden og holdt øje med det. De skred ind, hvis folk for eksempel efterlod hunde i biler, eller hvis de havde hunde i bure, der var for små.

Slutteligt vil jeg påpege, at der var mere end 400 dedikerede medarbejdere, der arbejdede meget hårdt for at gøre udstillingen til en succes for alle.

Læs også

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Roskilde endte med norsk jubel

14-05-2018 09:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En fantastisk hundeudstilling i Roskilde er overstået. Tilbage står oplevelsen af en veltrimmet udstilling i højt solskin

 

Årets landseer er Virus

24-09-2022 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Ballerup er Landseergården's Kissable Kelly blevet bedst i racen, og dermed har hun sikret sig titlen som årets landseer

 

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Live streaming fra Herning

31-10-2013 11:15, af Tine Luther
Skal du ikke til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning? Du kan alligevel følge med i slagets gang!

Endnu en sejr til Simone

11-05-2024 16:23, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag meldte juniorhandlerne sig klar til kamp i Store Ring til årets anden internationale udstilling under DKK. 

Første CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

11-05-2019 10:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter dansk/svensk gårdhund fik den endelige godkendelse hos FCI for nylig, kunne den første CACIB uddeles til racen lørdag

Få fotograferet din hund gratis af hunden.dk

05-05-2011 13:26, af Anne Kristine Tollestrup
På HUNDENs stand i Hillerød på weekendens udstilling, kan du få fotograferet din hund gratis.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.