Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Copyright Ridehesten.com

 

Der var mange forsinkelser, hvilket stressede hundene

Gennem de fire dage fulgte vi programmet og et stramt tidsskema. Den første dag havde vi nogle forsinkelser, da den første dag altid er svær at forudsige ved sådan et stort arrangement. Vi evaluerede hurtigt den første dag og fandt nogle ting, vi kunne forbedre. Disse forbedringer var tydelige og synlige de resterende dage, hvor vi fulgte programmet som planlagt.

 

Der var for mange mennesker især lørdag og søndag

Vi fulgte alle sikkerhedsprocedurer og derfor også retningslinjerne for, hvor mange mennesker, der måtte være på stedet ved et arrangement. I øvrigt var der masser af plads, hvor folk kunne sidde ved ringene, og vi sørgede for, at der var stier, man kunne bevæge sig rundt på. Nogle gange var der udstillerede, der blokerede disse stier med deres bænke og andet, men vi kontrollerede hele tiden hallerne for at forhindre den slags.

World Dog Show er jo en verdensudstilling, som tiltrækker mennesker og hunde fra hele verden.

 

En af vore læsere talte med en sikkerhedsmand, som sagde, at han flere gange havde gjort ledelsen opmærksom på, at der var for mange mennesker. Men det blev ikke taget seriøst.

Flere gange om dagen havde vi evalueringsmøder for at snakke om ting, vi kunne forbedre, og for at identificere situationer, som krævede øjeblikkelig handling. Vi tog alle kommentarer fra gæster, udstillere kollegaer, frivillige og alle andre meget seriøst. Derfor er jeg meget overrasket over denne kommentar, da vi gjorde vores allerbedste for at reagere på hver eneste henvendelse, vi fik.

 

Søndag var kaos. En læser siger, at det ville have udviklet sig til en katastrofe, hvis der udbrød brand. Der var for mange hunde, de var stressede, mange havde tynd mave og kastede op.

Vi fulgte alle nationale regler angående brandsikkerhed og RAI centret har endda stillet ekstra strenge regler for brandsikkerhed. I øvrigt havde vi et hundesundhedsteam. Dette unikke og dedikerede team holdt hele tiden øje med alle de præsenterede hundes sundhed og tilstand. Med flere end 8000 hunde om dagen er det selvfølgelig muligt, at der har været nogle hunde, der ikke har haft det så godt, men sundhedsteamet var der hele tiden og holdt øje med det. De skred ind, hvis folk for eksempel efterlod hunde i biler, eller hvis de havde hunde i bure, der var for små.

Slutteligt vil jeg påpege, at der var mere end 400 dedikerede medarbejdere, der arbejdede meget hårdt for at gøre udstillingen til en succes for alle.

Læs også

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Hundekalenderen 2012 kan købes i Herning

03-11-2011 10:09, af Vibe Madsen
Hundekalenderen 2012 er nu kommet på lager. Køb den på vores stand på weekendens DKK-udstilling i Herning.

Årets første BIS er afghansk mynde

12-02-2023 17:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale

Billederne fra Herning er online

08-11-2017 20:04, af Kristine Ulsø Olsen
Foto|

Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag. 

Vejen: Jagthund vandt BIS-trofæ

19-08-2023 18:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i dag blev vi begunstiget med en dejlig hundeudstilling i Vejen, og DKK beviste endnu engagn, at de i den grad kan planlægge en udstilling

Vinderen af Hunden.dk's konkurrence i Herning

09-11-2011 09:57, af Vibe Madsen
Så er den heldige vinder af Hunden.dk's konkurrence i forbindelse med årets traditionelle udstilling i Herning fundet.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.