Der var mange forsinkelser, hvilket stressede hundene
Gennem de fire dage fulgte vi programmet og et stramt tidsskema. Den første dag havde vi nogle forsinkelser, da den første dag altid er svær at forudsige ved sådan et stort arrangement. Vi evaluerede hurtigt den første dag og fandt nogle ting, vi kunne forbedre. Disse forbedringer var tydelige og synlige de resterende dage, hvor vi fulgte programmet som planlagt.
Der var for mange mennesker især lørdag og søndag
Vi fulgte alle sikkerhedsprocedurer og derfor også retningslinjerne for, hvor mange mennesker, der måtte være på stedet ved et arrangement. I øvrigt var der masser af plads, hvor folk kunne sidde ved ringene, og vi sørgede for, at der var stier, man kunne bevæge sig rundt på. Nogle gange var der udstillerede, der blokerede disse stier med deres bænke og andet, men vi kontrollerede hele tiden hallerne for at forhindre den slags.
World Dog Show er jo en verdensudstilling, som tiltrækker mennesker og hunde fra hele verden.
En af vore læsere talte med en sikkerhedsmand, som sagde, at han flere gange havde gjort ledelsen opmærksom på, at der var for mange mennesker. Men det blev ikke taget seriøst.
Flere gange om dagen havde vi evalueringsmøder for at snakke om ting, vi kunne forbedre, og for at identificere situationer, som krævede øjeblikkelig handling. Vi tog alle kommentarer fra gæster, udstillere kollegaer, frivillige og alle andre meget seriøst. Derfor er jeg meget overrasket over denne kommentar, da vi gjorde vores allerbedste for at reagere på hver eneste henvendelse, vi fik.
Søndag var kaos. En læser siger, at det ville have udviklet sig til en katastrofe, hvis der udbrød brand. Der var for mange hunde, de var stressede, mange havde tynd mave og kastede op.
Vi fulgte alle nationale regler angående brandsikkerhed og RAI centret har endda stillet ekstra strenge regler for brandsikkerhed. I øvrigt havde vi et hundesundhedsteam. Dette unikke og dedikerede team holdt hele tiden øje med alle de præsenterede hundes sundhed og tilstand. Med flere end 8000 hunde om dagen er det selvfølgelig muligt, at der har været nogle hunde, der ikke har haft det så godt, men sundhedsteamet var der hele tiden og holdt øje med det. De skred ind, hvis folk for eksempel efterlod hunde i biler, eller hvis de havde hunde i bure, der var for små.
Slutteligt vil jeg påpege, at der var mere end 400 dedikerede medarbejdere, der arbejdede meget hårdt for at gøre udstillingen til en succes for alle.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Fredag åbnede DKK ballet til dette års udstilling i Vejen. Dagen bød på både godt vejr, glade hunde og førere.
I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois
Dansk Kennel Klub har netop lanceret en offentlig brainstorm. De vil gerne have hjælp til, hvad udstillingen i Herning skal hedde fremover
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.