Årets Hund 2010 i Norge er fra Danmark

20-12-2010 09:48, af Tine Luther
Den ruhårede gravhund Treis Pinheiros Matisse SW ejet af Camilla Hübbe, Gørløse ved Hillerød, delte førstepladsen med en schæferhund
Copyright Ridehesten.com
Treis Pinheiros Matisse SW ejet af Camilla Hübbe blev Årets Bamsevinner i Norge. På de fleste udstillinger er han blevet vist af den professionelle handler Hugo Quevedo (billedet), der stammer fra Peru men er bosat i Norge og ifølge Camilla Hübbe er en fantastisk god hundekender. (Foto: Morten Hübbe)

– Norsk Kennel Klubs pendant til Dansk Kennel Klubs titel ”Årets Hund” hedder ”Årets Bamsevinner”. Det lidt pudsige navn skyldes, at man har valgt at opkalde titlen efter den første hund, der blev registreret i Norsk Kennel Klub, fortæller en glad Camilla Hübbe til hunden.dk. Camilla Hübbes smukke gravhund Treis Pinheiros Matisse har taget turen til Norge for at blive udstillet otte gange i 2010. – Egentlig udstillede jeg i Norge med målet om at gøre ham til norsk og nordisk champion. Da han så blev Best in Show først en gang, så en gang mere og sandelig også en tredje gang, så begyndte det jo at se ud som om, der var mere at gå efter. De norske regler er strikket sammen på den måde, at dine fem bedste resultater gennem året tæller med i årskonkurrencen, så Bamse-titlen krævede en del rejsen frem og tilbage. Det norske udstillingsår har været noget af en rutsjebanetur for Treis Pinheiros Matisse. På et par af udstillingerne spillede det ikke rigtigt; på andre fik han virkelig top-resultater – 4 x BIS 1 og 1 x BIS 4. Spændingen var stor til sidste øjeblik, og det endte med, at han delte førstepladsen i årskonkurrencen med schæferhunden Zanta av Quantos ejet af Tor Johansen og Inger Lise Jensen fra Lillesand. Kommer fra Brasilien Treis Pinheiros Matisse er opdrættet i Brasilien. – Jeg havde været i dialog et par år med kennelen, inden den helt rigtige hund dukkede op, fortæller Camilla Hübbe. – Det er jo altid spændende at tilføre en helt ny linje, og jeg mente, at Danmark – og Skandinavien – havde brug for en som Treis Pinheiros Matisse. Han er 3 ½ år gammel i dag og er far til tre kuld i Danmark, tre i Norge, et i henholdsvis Finland, Polen og Sverige. Desuden er der et kuld på vej i Ungarn og bestilling på et i Portugal. Hvalpene ser super fine ud, og en del af dem har allerede gode udstillingsresultater bag sig. Jeg opdrætter ikke selv, men har en søn af Treis Pinheiros Matisse.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse