Antallet af hunde med allergi vokser fortsat

09-05-2013 08:27, af Tine Luther
Pollensæsonen har fået en flyvende start, og mange hundeejere ved ikke, at hunde også kan være allergiske. De seneste 8 år er diagnoser, der har med allergi og hudproblemer at gøre, fordoblet i Agrias skadesstatistik. Symptomer, der kan være tegn på allergi, er bl.a. tilbagevendende øreproblemer, eller at hunden bider og slikker i poterne.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Hunden.dk/Tine Luther

Den mest almindelige allergiform er husstøvmideallergi, men pollenallergi forekommer også ofte. Studier på skandinaviske hunde tyder på, at såkaldt atopi, allergi mod emner i omgivelserne, stiger. Det bekræftes af Agrias skadesstatistik; diagnoser, der har med allergi at gøre, er fordoblet siden 2005. Symptomer på allergi – Tilbagevendende ørebetændelse eller at hunden ”bider” eller slikker i poterne og andre steder på kroppen er tydelige advarselstegn, fortæller Lene K. Jørgensen, dyrlæge hos Agria Dyreforsikring. Det klør fremfor alt i ører, poter, lysker, armhuler, ansigt og bagdel. En hund med allergi har brug for behandling, og jo tidligere den påbegyndes, desto bedre er forudsætningerne for at hunden får det godt. Behandlingsmetoder I dag findes der gode behandlingsmetoder, og chancen for at hunden skal kunne få det rigtig godt er store. Til forskel fra os mennesker optager hunden især de såkaldte allergener gennem huden – og ikke kun via luftvejene. Det kan derfor gøre en stor forskel for nogle hunde, at de bliver vasket med special-shampoo og får kosttilskud i form af omega-3 og omega-6 fedtsyrer Et detektivarbejde En allergiudredning er lidt af et detektivarbejde. Først skal dyrlægen udelukke parasitter, behandle eventuelle hudinfektioner og udelukke foderallergi. – For at få stillet diagnosen og få den rette behandling bør du søge hjælp hos en dyrlæge eller en veterinær hudspecialist, anbefaler Lene K. Jørgensen. Eksempel på behandlinger er pelsvask, kortison, antihistaminer og allergi-vacciner.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.