Antallet af hunde med allergi vokser fortsat

09-05-2013 08:27, af Tine Luther
Pollensæsonen har fået en flyvende start, og mange hundeejere ved ikke, at hunde også kan være allergiske. De seneste 8 år er diagnoser, der har med allergi og hudproblemer at gøre, fordoblet i Agrias skadesstatistik. Symptomer, der kan være tegn på allergi, er bl.a. tilbagevendende øreproblemer, eller at hunden bider og slikker i poterne.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Hunden.dk/Tine Luther

Den mest almindelige allergiform er husstøvmideallergi, men pollenallergi forekommer også ofte. Studier på skandinaviske hunde tyder på, at såkaldt atopi, allergi mod emner i omgivelserne, stiger. Det bekræftes af Agrias skadesstatistik; diagnoser, der har med allergi at gøre, er fordoblet siden 2005. Symptomer på allergi – Tilbagevendende ørebetændelse eller at hunden ”bider” eller slikker i poterne og andre steder på kroppen er tydelige advarselstegn, fortæller Lene K. Jørgensen, dyrlæge hos Agria Dyreforsikring. Det klør fremfor alt i ører, poter, lysker, armhuler, ansigt og bagdel. En hund med allergi har brug for behandling, og jo tidligere den påbegyndes, desto bedre er forudsætningerne for at hunden får det godt. Behandlingsmetoder I dag findes der gode behandlingsmetoder, og chancen for at hunden skal kunne få det rigtig godt er store. Til forskel fra os mennesker optager hunden især de såkaldte allergener gennem huden – og ikke kun via luftvejene. Det kan derfor gøre en stor forskel for nogle hunde, at de bliver vasket med special-shampoo og får kosttilskud i form af omega-3 og omega-6 fedtsyrer Et detektivarbejde En allergiudredning er lidt af et detektivarbejde. Først skal dyrlægen udelukke parasitter, behandle eventuelle hudinfektioner og udelukke foderallergi. – For at få stillet diagnosen og få den rette behandling bør du søge hjælp hos en dyrlæge eller en veterinær hudspecialist, anbefaler Lene K. Jørgensen. Eksempel på behandlinger er pelsvask, kortison, antihistaminer og allergi-vacciner.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde