Hundens psykologi...og hundeejerens! - om lederskab, lærerskab og ganske almindeligt venskab - Dette er emnet for det foredrag, som Anders Hallgren vil holde på kæledyrsmessens scene både lørdag og søndag. På sin egen humoristiske måde viser Anders Hallgren os, hvilke fejl de fleste af os gør i træningen og opdragelsen af vores hunde, og mange vil kunne genkende sig selv, og få et godt grin ud af det. Anders Hallgren tager begrebet lederskab op og peger på, hvor misforstået dette begreb er blevet de seneste år, han vil give eksempler på de mest almindelige fejl, vi som hundeejere begår, og som videnskaben har bevist mere end én gang, så lærer vi bedst med et smil på læben, og det er helt sikkert, at det ikke er smil og latter, der vil mangle ved dette underholdende og lærerige foredrag. Anders Hallgren taler et let forståeligt svensk og der vil efter foredraget være mulighed for at få en snak med Anders og købe og få signeret hans bøger på Forlaget Tro-fast’s stand (nr. 1292) lige ved siden af scenen. Læs mere på www.tro-fast.dk under nyheder og i det samlede program for kæledyrs- og udelivsmessen på www.vildmed2012.dk Anders Hallgrens Danmarksturné Ud over at deltage på kæledyrsmessen i Fredericia hele weekenden, tager han på turné rundt omkring i landet, både før og efter messen, så der vil være mulighed for at møde ham flere gange, hvis man er interesseret. De fleste foredrag på Danmarksturnéen er: ”Hundens psykologi…og hundeejerens” med en enkelt undtagelse d. 29 marts i Vemmelev ved Slagelse, hvor emnet er ”Stress hos hunde” Anders Hallgrens turné ser ud som følger: Mandag d. 26 marts 2012 ”Hundens psykologi….og hundeejerens” i Odense. Læs mere og køb billetter på www.hasf.dk Tirsdag d. 27. marts og onsdag d. 28 marts 2012 ”Hundens psykologi….og hundeejerens” i Vemmelev ved Slagelse. Læs mere og køb billetter på www.mypets.dk Torsdag d. 29. marts 2012 ”Stress hos hunde” i Vemmelev ved Slagelse. Læs mere og køb billetter på www.mypets.dk Mandag d. 2. april 2012 ”Hundens psykologi….og hundeejerens” i Sæby. Læs mere og køb billetter på www.dch-saeby.dk Om Anders Hallgren Anders Hallgren anses for at være verdens første hundepsykolog og den der grundlagde og udviklede hundepsykologien. Han har skrevet omkring 40 bøger om forskellige emner inden for hundeadfærd, -psykolog, -træning og problemløsning. Desuden har han uddannet hundepsykologer i flere lande. Anders Hallgren har i over 45 år levet og arbejdet med hunde og er kendt i mange lande på grund af sine mange bogudgivelser og sit arbejde med problemløsning og uddannelse af rednings-, service-, mug- og kantarelhunde. Han er kendt for sine venlige træningsmetoder og er imod al hårdhændet og autoritær hundetræning.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alt virkede fredeligt, da december begyndte. Men under nordlyset voksede en trussel frem, som kun de ældste skrifter havde advaret om.