I sidste uge søsatte vi en konkurrence, hvor folk kunne sende billeder ind af dem selv og deres hund. Ideen var at finde ud af, om hunde og ejere i virkeligheden ligner hinanden. Vi fik 30 billeder, hvor både hund og ejer var synlige. Nu kan du stemme på, hvilket billede du synes er bedst.
Vi må jo nok være ærlige og sige, at der ikke er nogen af billederne, hvor man ikke kan se forskel på hund og menneske, men vi har dog også et par favoritter blandt de indsendte.
For en god ordens skyld må vi hellere nævne, at navnene ved billederne er på dem, der har sendt billederne ind, og ikke nødvendigvis dem der er på billedet.
Afstemningen slutter onsdag klokken 12
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
I går spurgte vi, hvilken race Jonas Vingegaard ville være, hvis han var en hund. Det kommer der en del forslag til. Her får I en afstemning, så vi kan få det afgjort. Beskrivelserne efter racerne er de begrundelser, der er skrevet i opslagene
I søndags protesterede hundredvis af hundeejere i Athen, fordi et lovforslag om at tvangssterilisere hunde er på vej til afstemning
Det kan hurtigt blive lidt mørkt det hele. Men hey det er fredag, og solen skinner. Lad os have det lidt hyggeligt
Så er det igen tid til at quizze lidt
I bladet, der kommer næste uge, kan du møde cairn terrieren Saxo, der arbejder som rottehund. I den anledning tager vi en quiz om cairn terrieren
Pinsen står for døren. Det er tid til en fredagsquiz
Quizzen er klar. Denne gang om den lille hårfagre skønhed
Så er der kun to dage til. Derfor denne quiz, hvor vi bevæger os lidt rundt om udstillingen
Det er tid til quiz. Det er tid til fransk bulldog
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet