27.810 personer besøgte Store Hestedag

06-09-2021 14:55

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Netop nu står den på oprydning hos Store Hestedag, men arrangørerne ser tilbage på en god weekend med besøgsrekord

Copyright Hunden.dk
Pressefoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Signe Fischer Grønbech er ansvarlig for hundedelen på Store Hestedag. Gennem hele weekenden har man kunnet opleve hende cykle rundt på pladsen med et stort smil om munden. 

Selvom trætheden nu har meldt sig, og arrangørerne nu har et større oprydningsarbejde, er smilet ikke blevet mindre.

– Vi har endnu ikke evalueret på arrangementet. Disse dage står i oprydningens tegn. Men alt i alt gik det virkelig godt og der var mange glade ansigter at se derude. Helt præcist besøgte 27.810 personer Store Hestedag - mange havde egen hund med, så de kunne prøve nogle af de mange forskellige ting og sager man kan prøve med egen hund på Store Hestedag, lyder det mandag fra Signe Fischer Grønbech. 

Nyheden fortsætter efter annoncen

De 27.810 personer er ny besøgsrekord i Store Hestedags 17 år lange levetid. Faktisk er det cirka 5000 gæster mere, end der plejer at være. 

Blandt de mange hundearrangementer, er der især et, der skiller sig ud, når hun tænker tilbage på de veloverståede weekend. 

– Jeg var især glad for dog parkour games, som var en stor succes. Den Store Hestedag konkurrence bliver helt sikkert større til 2022, så endnu flere hunde og ejere kan få mulighed for at deltage og  vise deres evner, siger hun og slår fast, at det har været en god weekend. 

–  Overordnet synes vi, det har været et super godt arrangement og er meget tilfredse. Vi glæder os til at se folk igen første weekend i september 2022.

 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout