20.000 kr. udloves i dusør

23-06-2014 13:07, af Tine Luther
To små hundehvalpe er stjålet fra hus i Sabro ved Aarhus i weekenden. Ejeren udlover 20.000 kr. i dusør til den, der kan finde hvalpene.
Copyright Ridehesten.com
De stjålne hvalpe er kun 10 uger gamle. En er korthåret, mens den anden er langhåret.

To kun 10 uger gamle chihuahua–hvalpe blev natten til søndag i tidsrummet 24-04 stjålet. Tyvene havde slået en rude itu og var trængt ind i huset, hvor hvalpene samt deres forældre opholdt sig. Ejeren, 22-årige Nadia Sørensen, var til sommerfest og havde derfor efterladt hundene i sine forældres hus i Sabro. Da Nadia Sørensen kom retur fra festen, fik hun en grim overraskelse. Hele huset var endevendt, og de to voksne hunde sad og rystede i et hjørne. Tilsyneladende er intet andet end hvalpene stjålet, så Nadia Sørensen formoder, at tyven har rodet huset igennem for at finde hvalpenes papirer, for de er langt mere værd, hvis man har disse. Med papirer er hvalpene ca. 10.000 kr. værd stykket. Østjyllands Politi oplyser, at man kender den konkrete sag, men at der ikke ofte sker sådanne sager i distriktet. Nadia Sørensens telefonnummer er 27 52 35 70. Kilde: www.tv2oj.dk og aarhus.lokalavisen.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse