Julen er børnenes fest, siger man. Noget tyder på, at julen også er blevet en fest for vores hunde, som der findes ca. 550.000 af i Danmark. En undersøgelse, som Epinion har foretaget for Topdanmark i 2011, viser nemlig, at 28 % af alle hundeejere altid køber julegave til deres hunde. Det svarer til, at omkring 150.000 hunde får en julegave. Samme undersøgelse viser også, at 80 % af de danske hundeejere opfatter kæledyret som et familiemedlem. Ekspert: Ikke overraskende Ifølge livsstilsekspert Christine Feldthaus er der ikke noget overraskende i den udvikling. ”I mange familier erstatter hunden det barn, som er flyttet hjemmefra, eller som man aldrig fik. I dag har vi ikke brug for hunde til at jage, holde vagt eller drive får. I stedet menneskeliggør vi vores hunde, og derfor giver vi dem gaver og forsøger at holde dem raske så lang tid som muligt,” siger Christine Feldthaus. Afspejler sig i forbruget Topdanmark sælger dyreforsikringer til både hunde, katte og heste. Og det tætte bånd mellem hund og ejer afspejler sig i salget af forsikringer. ”Undersøgelsen giver os et indblik i, hvor tæt knyttede mennesker er til deres hund. I Topdanmark mærker vi det på efterspørgslen af sygeforsikringer til hunde. Et besøg hos dyrlægen kan være en dyr affære, men er ikke noget, man som hundeejer vil spare væk. Derfor vælger flere og flere at købe en sygeforsikring, der dækker det meste af regningen, når hunden skal til dyrlæge. Men det er dog næppe hundeforsikringer, som hundeejerne giver deres firbenede venner i julegave,” siger produktudviklingschef i Topdanmark, Lisbeth Troels-Smith. 78 % af de skader, Topdanmark får på sygeforsikringen, skyldes sygdom, mens resten er skader efter ulykker eller udgifter til fx aflivning. ”Et besøg hos dyrlægen kan give tilskud fra forsikringen, hvis prisen for behandling kommer op over 1.000 kr. Det sker fx, hvis hunden skal behandles for en afrevet negl, eller en hvalp skal have maven tjekket for fremmede objekter, som den er kommet til at sluge. Skal en hund behandles for livmoderbetændelse, beskadiget korsbånd eller en diskusprolaps, bliver prisen for behandling nemt 10.000 kr. eller mere,” fortæller Lisbeth Troels-Smith. Kilde: TopDanmark
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.