Med hele 36.364 hunde tilmeldte over fire dage bliver det et sandt hunde-mekka, der i morgen starter i Paris, hvor der kæmpes om de eftertragtede titler World Winner-titler. Sammen med World Dog Show afholder den franske kennelklub også French Championship i anledningen af kennelklubbens 130-års jubilæum. Hundene, der dyster om World Winner-titlerne, er fordelt således: Torsdag 7. juli: Gruppe 2 – Schnauzere, pinschere, molosser og sennenhunde Fredag 8. juli: Gruppe 3 – Terriere Gruppe 8 – Apporterende jagthunde Gruppe 10 – Mynder Lørdag 9. juli: Gruppe 1 – Hyrde og Kvæghunde Gruppe 4 – Gravhunde Gruppe 5 – Spidshunde Søndag 10. juli: Gruppe 6 – Drivende jagthunde og schweisshunde Gruppe 7 – Stående jagthunde Gruppe 9 – Selskabshunde Følg med på live-streaming Har du ikke mulighed for at besøge den store udstilling i Paris, kan du følge med hjemmefra. Eukanuba har nemlig lavet en live-streaming, hvorfra de sender alle højdepunkterne i løbet af udstillingen. Live-streamingen starter torsdag den 7. juli. Følg linket til højre for at besøge Eukanubas live-streaming.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse