Tyskerne slået på hjemmebane

09-09-2011 12:45, af Tine Luther
For første gang nogensinde har en danskopdrættet schæferhund med danske aner vundet ved ”Bundessiegerzuchtschau”. Og tyskerne er ikke bare slået på hjemmebane rent fysisk – schæferen er jo også en tysk race…

Team Marlboro fra Vestjylland havde stor succes med deres schæferhunde i Nürnberg i Tyskland forrige weekend. Som noget helt ekstraordinært vandt en af de hunde, teamet har opdrættet – som den første danskopdrættede hund med en dansk fader nogensinde – unghundeklassen for hanner (18–24 måneder). Hunden hedder Team Marlboro Harley, faderen Team Marlboro Jaguar. I 2000 vandt Rapi Supra (dansk opdrættet han) samme klasse, men han havde en tysk opdrættet far. Om Bundessiegerzuchtschau Bundessiegerzuchtschau er en årlig tilbagevendende begivenhed, der arrangeres af den tyske schæferhundeklub og har deltagere fra over 30 nationer. Som det fremgår af navnet, er der tale om et alvsskue, dvs. at man ikke kun prioriterer udseeende men også "blod/afstamning". Således har man også forventning om, at de højt placerede hunde vil have en stor værdi for den fremtidige avl af schæferhunde. Klasseopdelingerne Skuet er delt i hanner og tæver og i aldersgrupperne 12 - 18 måneder (yngsteklasse), 18 - 24 måneder (unghundeklasse) og over 24 måneder (brugsklasserne/voksne). Opdrætsklasser Desuden konkurreres i opdrætsklasserne. Her stiller den enkelte opdrætter en gruppe med fem hunde. Højeste sværhedsgrad er 5,5 (5 fædre og 5 mødre) og jo flere brugsdyr, der er med, og jo flere højt placerede dyr der er med, jo bedre er ens mulighed for at nå langt. Man lægger også vægt på, at det er en ensartet type (bygningsforhold, pigmentering mm), som opdrætterne har i sin gruppe. Turen til Tyskland Alle fra Team Marlboro af sted med kurs mod Tyskland med bilerne fyldt med hunde og spændte forventninger. Teamet stillede syv hunde og havde i løbet af weekenden travlt med at standmønstre, komme til forsvarsarbejde med brugklassedyrene, travmønstre og stille opdrætsklasse. Resultaterne overgik fuldstændigt teamets vildeste fantasier. De havde håbet på et topresultat med Team Marlboro Harley, men at han skulle blive Weltsieger i Junghund 2011, havde ingen ikke drømt om! Teamets stillede for første gang en opdrætsklasse ved Bundessiegerzuchtschau og blev nr. 10; et utroligt flot resultat. Opdrætsklassen havde en sværhedsgrad på 5,4 altså efter 5 fædre og 4 mødre – Tiger, Harley, Jaguar, Freya og Quess. Om Team Marlboro Fire gutter – med tilsammen mere end 50 års erfaring – startede den 1. januar 2005 Team Marlboro, der er baseret på, at alle hvalpe opdrættes i hver af de fire familier. Hver familie har 1-2 kuld hvalpe om året. Ved målrettet udvælgelse af avlshanner skabes en ensartet type schæferhund under mottoet ”Som en af Danmarks førende opdrættere bestræber vi os i TEAM Marlboro på at forbedre racen som familie-, brugs- og udstillingshund”.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.