Ketil Alstrup Johansen var redaktør på programmet, Gadehunde for millioner, der blev sendt på TV2 i mandags. Vi har været i kontakt med ham, og han fortæller blandt andet følgende om den chat på Messenger, som New Hope Denmark forsøgte at ramme Stephanie Carlsen med.
– Vi har bedt New Hope Denmark om at sætte os i kontakt med den person, som har sendt foreningen det omtalte skærmbillede af en samtale-tråd hvor Stephanie Carlsens navn indgår. Det lykkedes aldrig at få kontakt til denne person, og derfor har vi ikke kunnet vurdere kildens troværdighed og skærmbilledets ægthed. Men Stephanie Carlsen afviser jo, at korrespondancen er ægte, skriver han i en mail.
New Hope Denmark var blandt andet fortørnede over, at et budget fra 2020 blev fremlagt i programmet. Et budget, der viste et overskud på godt 800.000 kroner. Budgettet var ifølge New Hope Denmark manipuleret af Stephanie Carlsen.
– Hvad angår budgettet for året 2020, så er det fremsendt af Silke Sommer til Stephanie Carlsen den 9. marts 2021. Silke Sommer har skrevet til os, at budgettet er ufærdigt og misvisende, hvilket også fremgår af programmet, lyder det fra Ketil Alstrup Johansen.
I programmet ville TV2 meget gerne have snakket med Silke Sommer, der er formand for New Hope Denmark, men foreningen valgte i stedet at sende en frivillig til interviewet.
– Det er en speciel situation, når formanden for den forening programmet handler om, ikke selv ønsker at stille op til tv-interiview, men i stedet beslutter at et frivilligt medlem af foreningen skal besvare vores spørgsmål, skriver redaktøren.
Hvordan forholder du til, at New Hope Denmark vil melde jer til Pressenævnet?
Enhver der medvirker i TV 2s programmer er naturligvis velkommen til at klage til Pressenævnet, svarer Ketil Alstrup Johansen.
I dag faldt dommen over Silke Sommer, der er stifter af New Hope Denmark
I går var stifter af New Hope Denmark i retten i Odense, hvor hun stod anklaget for flere forskellige ting i forbindelse med sin rolle i New Hope Denmark
Retten i Odense har netop afsluttet retssagen mod Sille Sommer og New Hope Denmark. Afgørelsen må vi dog vente på
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?