Terrier holdt den norske fane højt

22-06-2014 18:14, af Tine Luther
En norskejet kerry blue terrier vandt dagens internationale DKK–udstilling i Vejen.

Den kun 21 måneder gamle kerry blue terrier Shyloch Qosmos opdrættet og ejet af Helge Kvivesen, Norge, satte flere end 2600 hunde til vægs ved dagens udstilling. Grundet sin unge alder har Qosmos ikke været udstillet mange gange, men de foreløbige resultater er imponerende. Han blev nummer to i gruppe 3 i Vejen i går, og det er faktisk første gang i år, han har deltaget i en udstilling uden at vinde sin gruppe. Qosmos blev udstillet begge dage ved DKK’s udstilling i Roskilde i maj, og han blev Best in Show 3 om søndagen. Derforuden har han været udstillet et par gange i Norge – på den store terrier–special blev han Best in Show, og ved en national udstilling BIS 2. Shyloch Qosmos’ onkel Shyloch Obama har også vundet BIS i Danmark – det skete i Roskilde den 4. maj 2013. Helge Kvivesen har opdrættet i 25 år. I dag opdrætter han blot et enkelt kuld om året. Han er også dommer, og meget af hans tid går med at rejse rundt og dømme hunde. DAGENS ØVRIGE BIS-PLACEREDE: 2: Puli, Bubbleton Feel The Spirit ejet af Steen Vonge, Faxe 3: Samojedhund, Cabaka's Pretty Good Deal ejet af Gitte Morell & Kim Jensen, Malling 4: Bullmastiff, Librrani's High Performance Alonso ejet af Imran Durrani, Mette Libstrup Sørensen DK samt Viivi Alaluusua & Satu Timlin, Finland SE FLERE RESULTATER VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.