Svindler krævede løsepenge for hund

04-10-2015 12:15, af Tine Luther
Linda Boesen fra Femø mistede sin hund for en uge siden. Hun var taget på ridetur, og da hun kom tilbage var den ene af hendes hunde væk.
Copyright Ridehesten.com
Illustration: Shutterstock

Staks da Linda Boesen havde konstateret, at hun manglede en hun, gik hun i gang med at eftersøge den og spurgte alle mulige steder, om folk havde set den. Hun blev nervøs og fik hjælp af sin omgangskreds. Hun var i sorg og savnede sin lille hund meget. Hendes værste frygt var, at hunden var kommet til skade. I søndags ringede en mand uden at sige, hvem han var. Han påstod, at han vidste, hvor hunden var og sagde, at Frida skulle sælges, men for 1.500 kr. ville han da gerne hjælpe Linda. Linda var desperat, så hun overførte pengene via Mobile Pay. Manden skulle så afsløre, hvor hunden var, men han svarede ikke på hendes opkald. Han gav hende bare en falsk adresse i Maribo. Hun ringede op igen, men uden held. Han ringede dagen efter og fortsatte med at hævde, at hunden skulle sælges. Igen ville han hjælpe, men hun skulle først lige betale 2.000 kr. Linda Boesen spurgte efter et billede af sin hund, men så blev han vred og ville have pengene med det samme. Linda Boesen bad Mobile Pay om at tilbagebetale pengene, men det ville de ikke. De ville dog lukke mandens konto, da de flere gange havde fået oplyst, at han er svindler. Mobile Pay anbefalede Linda at gå til politiet, men her ville man heller ikke hjælpe – på trods af, at hun havde beviser i form af optagede telefonsamtaler og kunne angive to telefonnumre. Kilde: dagens.dk /Lotte Nygaard

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.