En tur i skoven efter multebær ved den svenske sø Lillmörtsjön syd for Fränsta endte katastrofalt for Andreas Lindgrens norske elghund Stella. Mens Andreas Lindgren og hans kæreste plukkede bær, snusede Stella rund 75–100 borte. Pludselig skrev hunden gentagne gange, og Andreas Lindgren satte af sted for at se, hvad der var galt. Det var et grusomt syn, der mødte ham. Først troede han, at Stella havde fået fat i en elgkalv, men da han fik øje på ulvens lange hale, gik det op for ham, hvad der var på færde. Han løb frem og skreg alt hvad han kunne, og det fik ulven til at slippe og trække sig lidt tilbage – men ikke flygte. Andreas Lindgren tog sin medtagne hund i armene og bar den ca. 500 meter hen til bilen. Ulven fulgte efter et godt stykke, kunne han høre, og siden forsvandt den. Stærkt medtaget Ulven havde bidt Stella over ryggen og på lårene flere gange og visse steder søderevet musklerne. Hun var så medtaget, at dyrlægerne endnu ikke har turdet lægge hende i narkose for at operere, men i stedet har sat hende på noget stærkt smertestillende. Stella er fire år gammel og er en fin jagthund, der er skudt elg for hende flere gange. Kilde: jaktojagare.se
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.