Snemanden sejrede i Herning

05-11-2016 22:41, af Kasper Larsson
Første udstillingsdag af to i Herning er overstået. Årets andensidste internationale udstilling, arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med Hollandsk sejr. Best in Show blev grand basset griffon vendeen Frosty Snowman

Årets andensidste internationale udstilling i Herning blev i dag vundet af Frosty Snowman, en grand basset griffon vendeen. Frosty Snowman er ejet af hollandske Gwen Huikeshoven, der driver kennel Tum-Tum's Vriendjes – og som også på dagen handlede ham til sejr. Frosty Snowmans karriere er kommet godt fra start, og den knap to år gamle hund har allerede en perlerække af imponerende titler under sit halsbånd. Tidligere i år vandt han sin gruppe til European Dog Show i Belgien, og har ligeledes en flot placering til Hound Show i England som Reserve Best in Show. Vi kan derfor sagtens regne med at se mere til Frosty ”Showman” som ejer Gwen lidt spøgefuldt kalder ham. En showstopper Og det er med god grund, at hunden har fået tilnavnet Showman, for ifølge Gwen Huikeshoven er han en rigtig showhund, der elsker at være på. Men skønt den unge hund har flair for at vise sig frem, så kom det stadig som et show for Gwen. – Jeg er forbløffet – jeg havde overhovedet ikke regnet med denne placering, lyder det overrasket fra ejeren. Dommeren var ikke i tvivl Den portugisiske dommer Luis Pinto Teixeira så straks potentialet i den unge grand basset griffon vendeen. – Min Best in Show har en dejlig pels! Og sikken et hoved. Samtidig har den en rigtig god bygning og nogle gode knogler, siger dagens dommer. Dagens øvrige placeringer 2. Samojedehund, Cabaka's U Are My Sunshine ejet af Gitte Morell og Yue Cheng, Malling 3. Cao de agua portugues, Aquafortis Eros ejet af Ragnhild Bjørnstad, Norge 4. Bullmastiff, Ali Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen, Brønshøj Se flere resultater på Hundeweb.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende