Årets andensidste internationale udstilling i Herning blev i dag vundet af Frosty Snowman, en grand basset griffon vendeen. Frosty Snowman er ejet af hollandske Gwen Huikeshoven, der driver kennel Tum-Tum's Vriendjes – og som også på dagen handlede ham til sejr. Frosty Snowmans karriere er kommet godt fra start, og den knap to år gamle hund har allerede en perlerække af imponerende titler under sit halsbånd. Tidligere i år vandt han sin gruppe til European Dog Show i Belgien, og har ligeledes en flot placering til Hound Show i England som Reserve Best in Show. Vi kan derfor sagtens regne med at se mere til Frosty ”Showman” som ejer Gwen lidt spøgefuldt kalder ham. En showstopper Og det er med god grund, at hunden har fået tilnavnet Showman, for ifølge Gwen Huikeshoven er han en rigtig showhund, der elsker at være på. Men skønt den unge hund har flair for at vise sig frem, så kom det stadig som et show for Gwen. – Jeg er forbløffet – jeg havde overhovedet ikke regnet med denne placering, lyder det overrasket fra ejeren. Dommeren var ikke i tvivl Den portugisiske dommer Luis Pinto Teixeira så straks potentialet i den unge grand basset griffon vendeen. – Min Best in Show har en dejlig pels! Og sikken et hoved. Samtidig har den en rigtig god bygning og nogle gode knogler, siger dagens dommer. Dagens øvrige placeringer 2. Samojedehund, Cabaka's U Are My Sunshine ejet af Gitte Morell og Yue Cheng, Malling 3. Cao de agua portugues, Aquafortis Eros ejet af Ragnhild Bjørnstad, Norge 4. Bullmastiff, Ali Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Imran Durrani og Stig B. Pedersen, Brønshøj Se flere resultater på Hundeweb.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse