Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen blev i dag vundet af Cabaka's Kiss The Rain. Vinderhunden, der til daglig kaldes Billie, er opdrættet af Gitte Morell og medejet af Nana Maibøll Qvist, som han bor hos. Det er også hende, der handler ham i dag. Billies udstillingskarriere kom usædvanlig godt i gang, idet han med Gitte Morell i den anden ende af linen satte sig på BIS-placeringer i stor stil som baby og hvalp. 10 måneder gammel vandt han hvalpeklassen (9-12 månder) på den store amerikanske udstilling Samoyeds Sweepstakes. Selv om Billie kun er tre år gammel, har han allerede høstet utallige titler. Han er dansk, norsk, svensk, finsk, italiensk, nordisk og international champion samt juniorverdensvinder. BIS-sejre i ind- og udland Dagens BIS-sejr er den første, Billie har fået i Danmark, men han har også vundet BIS på en international udstilling i Bremen. Og i maj måned blev han Best in Show på Tysklands største udstilling – VDH-Europasieger afholdt i Dortmund – hvor der deltog over 6.000 hunde. Fabelagtig som avlshund Også på avlssiden har Billie bevist, at han klarer sig godt, selvom han er så ung. Pt. fører han årskonkurrencen ”Årets avlshund” i DKK. – Billie er den bedste avlshund, jeg nogensinde har haft, siger Gitte Morell, der har opdrættet top-samojeder i en årrække. – Han præger sine afkom enormt i positiv retning og giver super sunde, gode og showige hunde med fantastisk drive. Afkommene er meget ensartede – når du ser en hund efter Billie, er du aldrig i tvivl om, at det er hans. DAGENS ØVRIGE BIS-PLACERINGER 2. Bracco Italiano, Olympos Il Mio Nuovo Carnevale ejet af Gitte og John Finnich Pedersen, Hørsholm. 3. Puli, Bubbleton Hot'n Spicy ejet af Marianne Nyman, Stefan Ernstsson, Sverige. 4. Flat Coated Retriever, Starworkers Legend Continues ejet af Helle Nielsen, Anette Nielsen, Fuglebjerg. Se flere resultater på hundeweb via linket under billederne til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.