Siccaro farvede byen Orange

30-10-2025 08:55, af Marin Lauritzen

Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange

Copyright Ridehesten.com
Foto: Elena Belevanteva, BeInLens

Over 90 hundeelskere meldte sig til på kort tid, og efter udvælgelse og enkelte afbud endte vi med en farverig flok på over 60 hunde klædt i orange dækkener. Vi mødtes på Rådhuspladsen og bad til vejrguderne om tørvejr. Herfra gik turen i samlet flok ned ad Strøget, forbi Storkespringvandet til en lille vandpause, videre over Kongens Nytorv, gennem Nyhavn (med en kort regnbyge som følge) og frem til Skuespilhuset, hvor dagen blev rundet af med et lille kig fra solen, et stort tak til deltagerne og et gruppebillede.


Stemningen var helt i top på turen – både blandt hunde og ejere. Alle var glade, hjælpsomme og positive, og selvom der var mange forskellige racer og hunde i alle aldre, gik det over al forventning. Det blev en fantastisk social øvelse for hundene, og mange forbipasserende standsede for at tage billeder og video, mens flere spurgte deltagerne, hvad det hele gik ud på, og ikke mindst hvad hundene var klædt i.

Opmærksomheden fortsatte også efter selve gåturen, da flere af deltagerne meldte tilbage til os, at de blev stoppet igen og igen på vej til bilen, både af danskere og udenlandske turister, der ville høre mere om alle de orange hunde, de havde mødt på Strøget. 


Det blev med andre ord en dag fuld af smil, logren og nysgerrige blikke – og helt klart et event vi overvejer at kaste os ud i en anden gang igen. 

Måske i Århus næste gang …

Læs også

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Lars Løkke inviterer til hundetræf ved Rold Gl. Kro

05-11-2025 13:12, af Ida Pedersen

Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Løverne gik i hundene

03-01-2020 11:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag var der premiere på femte sæson af Løvernes Hule på DR1. Her blev der blandt andet investeret store penge i et hundeprojekt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.