Sheltie ny imagehund på TV2

12-02-2011 05:05, af Tine Luther
Den shetlandske sheepdog Lucca (med kennelnavnet Tiakaro’s Angel Down Under) førte sig så godt frem ved en casting, at han de næste par år kan ses om imagehund på TV2 Charlie
Copyright Ridehesten.com
Februarudgaven af Sheltiebladet fortæller historien om Lucca, der er en af TV2 Charlies nye imagehunde

TV2 Charlie viser imellem programmer og reklamer hunde i forskellige situationer. Da kanalen efterlyste nye imagehunde, greb Lena Steffensen chancen og indsendte et billede af sin shetland sheepdog med kaldenavnet Lucca. Lena Steffensen fortæller i Sheltiebladet, at hun fik tilbagemelding om, at Lucca var blandt de 15-20 hunde af ca. 8 forskellige racer, som skulle prøveoptages. Nogle af hundene var utrygge under optagelserne, men Lucca var hverken bange for studiet, de mange mennesker eller det fremmede udstyr. Han var både dygtig og meget tålmodig og udførte i løbet af et par timer en række forskellige opgaver foran kameraet. Han skulle bl.a. sidde i en stol, ligge og stå samt springe op på og over en kasse. Blandt de mere avancerede opgaver var f.eks. at sidde med en godbid på næsen, være gemt under et tæppe og holde et flag. Et par uger senere blev Lena Steffensen kontaktet af TV2 Charlie, der kunne meddele den stolte hundeejer, at Lucca var smuttet gennem nåleøjet og er en af de 10 hunde, der nu kan nydes på kanalen. Vi opfordrer hermed til at blive hængende imellem programmerne og lade kaffebrygningen vente! Kilde: Sheltiebladet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene