Servicehund har forbedret Bellas liv

24-11-2015 13:48, af Tine Luther
Den 11-årige Bella Burton har en knoglesygdom, der gjorde hende afhængig af krykker og kørestol, indtil hun fik servicehunden, George, der hjælper hende med alt og er hendes bedste ven. Se rørende videoer via denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Se video med Bella Burton og George via links nedenfor. (Screendump fra YouTube)

Amerikanske Bella Burton lider af en genetisk sygdom, der hedder Morquis og er meget sjælden. Sygdommen har påvirket hendes vækst og knogler og har begrænset hendes evne til at gå. Hun er blevet opereret mange gange og har været i terapi. Intet af det har hjulpet, og hun var nødt til at bruge krykker eller kørestol, når hun skulle fra det sted til det andet. Efter hun har fået servicehunden, George, er hun blevet meget mere mobil. Takket være George, som er en grand danois, kan Bella gå selv, støttet til hunden. Hun har George ved sin side, når hun går i skole, skal til træning, til stranden, lege i sneen, være sammen med venner, til oktoberfest, på hospitalet, eller når hun ser TV. Bellas liv er blevet meget lettere og fyldt med mange flere oplevelser, efter hun har fået George. Der er ren kærlighed imellem de to, de kan klare næsten alt sammen, og de sover endda i samme seng. Der er ikke noget, George hellere vil, end at tjene sin Bella. Når hun er glad, er George også glad. Hvor Bella er, er George også. Kilde: YouTube /Lotte Nygaard

Videoer

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.