Ny observationsliste fra Justitsministeriet

26-02-2011 08:48, af Anne Kristine Tollestrup
I forbindelse med de nye tiltag i hundeloven sidste år - bl.a. en liste over en række hunderacer, der nu er forbudt i Danmark - har Justitsministeriet nu lavet en observationsliste med racer, der ifølge Justitsministeriet skal rettes særlig opmærksomhed mod.
Copyright Ridehesten.com
Bullmastiff er blot en ud af 12 racer, Justitsministeriet har på deres nye observationsliste. (Modelfoto: Hunden.dk/Stine Melin)

Da de nye ændringer i hundeloven, blev vedtaget i sommeren 2010, besluttede man, at loven skulle tages til nærmere eftersyn efter 3 år for at se, om der er behov for justeringer. Justitsministeriet har uden om hundeudvalget besluttet at udarbejde en observationsliste, for racer der kan give grund til at skulle omfattes at forbuddet. Disse racer vil indtil evalueringen af hundeloven få særlig opmærksomhed, dog uden retsvirkninger. Det vil sige, at ejere af disse hunde ikke skal foretage sig noget særligt i denne anledning. Dansk Kennel Klub har modtaget observationslisten med følgende racer fra Justitsministeriet: anatolsk hyrdehund bullmastiff cane corso italiano cao fila de sao miguel dogo canario iberisk dogge (ikke en race, men en samlebetegnelse, red.) maremma mastin espanol mastino napoletano polski owczarek podhalanski rottweiler staffordshire bull terrier Dansk Kennel Klub ønsker ikke at kommentere listen, da klubben ikke ønsker at blive taget til indtægt for den. Dog har Dansk Kennel Klub meddelt Justitsministeriet, at det klubben mener, at det eneste relevante redskab er at oprette et register, hvor alle hundesager kan noteres og registreres. Kilde: Dansk Kennel Klub

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.