Da de nye ændringer i hundeloven, blev vedtaget i sommeren 2010, besluttede man, at loven skulle tages til nærmere eftersyn efter 3 år for at se, om der er behov for justeringer. Justitsministeriet har uden om hundeudvalget besluttet at udarbejde en observationsliste, for racer der kan give grund til at skulle omfattes at forbuddet. Disse racer vil indtil evalueringen af hundeloven få særlig opmærksomhed, dog uden retsvirkninger. Det vil sige, at ejere af disse hunde ikke skal foretage sig noget særligt i denne anledning. Dansk Kennel Klub har modtaget observationslisten med følgende racer fra Justitsministeriet: anatolsk hyrdehund bullmastiff cane corso italiano cao fila de sao miguel dogo canario iberisk dogge (ikke en race, men en samlebetegnelse, red.) maremma mastin espanol mastino napoletano polski owczarek podhalanski rottweiler staffordshire bull terrier Dansk Kennel Klub ønsker ikke at kommentere listen, da klubben ikke ønsker at blive taget til indtægt for den. Dog har Dansk Kennel Klub meddelt Justitsministeriet, at det klubben mener, at det eneste relevante redskab er at oprette et register, hvor alle hundesager kan noteres og registreres. Kilde: Dansk Kennel Klub
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene