Nu dækker Dyrekassen Danmark kæledyr endnu bedre

03-05-2013 13:58, af Tine Luther
Udleveret medicin, arvelige led-og knoglesygedomme, medforsikrede hvalpekuld og genoptræning af katte er blot nogle af de mange nye dækninger, som hunde, katte og deres ejere kan få glæde af, når Dyrekassen Danmark udvider dækningen på sygeforsikringen i maj 2013.
Copyright Ridehesten.com

Dyrekassen Danmark udvider deres dækninger på sygeforsikringer til både hunde, katte og kenneler. Det sker for at sikre hunde- og katteejere den bedst mulige sikkerhed, når de sygeforsikrer deres firbenede familiemedlemmer hos selskabet. ”Udvidelsen af vores sygeforsikringer er vores seneste skridt i retning af at skabe mest mulig gennemskuelighed, tryghed og hjælp til vores kunder via vores forsikringer. Et godt eksempel er den nye kennelsygeforsikring, hvor tæven og hendes hvalpe er i centrum. Det betyder, at vi nu dækker fødselskomplikationer, såsom kejsersnit to gange i tævens liv, og at hvalpene er medforsikrede gennem moderens sygeforsikring fra fødslen, og indtil de skifter hjem. Samtidig får hvalpene 30 dages gratis ansvars- og sygeforsikring med sig i det nye hjem, så hvalpen ikke på noget tidspunkt står uden dækning”, siger Merete Leth Keller, der er afdelingschef for Dyrekassen Danmark. Gennem den nye forsikringspakke HundTotalPLUS får nybagte hundeejere også mulighed for at sikre sig økonomisk hjælp ved behandlinger af arvelige led- og knoglesygedomme, ligesom de udgifter, der er forbundet ved udleveret medicin hos dyrlægen nu også dækkes. HundTotalPLUS favner, som navnet siger, bredt, og er en udvidelse af den nuværende forsikringspakke HundTotal. Meget mere til kattene Katteejere skal naturligvis ikke snydes for nye tiltag, og det glæder derfor Dyrekassen Danmark at kunne fortælle, at kattenes sygeforsikring også udvides på flere områder. Det gælder dækninger som Europadækning, genoptræning, akupunktur, kiropraktik og laserbehandling. Med tiltaget sættes præmien samtidig ned med 15 procent. Fordobling af behandlingsperioden Alle tre sygeforsikringer forlænges desuden med en fordobling af behandlingsperioden, så denne fremover gælder 120 dage. De nye dækninger bliver lanceret primo maj 2013, og Dyrekassen Danmark håber, at rigtig mange danske hunde- og katteejere vil tage godt imod det nye tiltag. SE MERE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse