National udstilling i pinsen

19-05-2012 09:20, af Tine Luther
Dansk Kennel klub – kreds 7 afholder national udstilling i Aalborg. Over 100 forskellige racer er tilmeldt.
Copyright Ridehesten.com

Dansk Kennel klub – kreds 7 afholder National udstilling i pinsen den 26., 27. og 28. maj 2012 på Dyrskuepladsen i Skalborg, Hobrovej 437, 9200 Aalborg SV. På udstillingen vil der i løbet af de tre dage blive udstillet omkring 1.500 hunde fordelt på over 100 forskellige racer. Indgangsbilletten koster 50.00 kr., mindre børn er gratis, gæstehund koster 90,00 kr. Billetten kan benyttes alle 3 dage. Udstillingen starter alle dage kl. 10.00. Der vil være forskellige stande til stede på udstillingsarealet, hvor der vil være mulighed for at købes hundeprodukter som f.eks. foder, godbidder, pelsplejeprodukter, liner, bure, trimmeborde og meget mere, der vil endvidere være mulighed for at få fotograferet sin hund på udstillingen. Der vil alle tre dage også være mulighed for at få en smagsprøve på Agility. På udstillingen vil der endvidere være juniorhandling, hvor unge dyster om at være bedst til at fremvise hunden. I juniorhandling er konkurrencerne opdelt i 2 aldersklasser: Mini for unge i alderen 10-13 år - og Maxi for unge i alderen 14-17 år. Ligeledes konkurreres der i avlsklasse, hvor en han eller tæve stiller med 4 stk. afkom, samt i opdrætsklasse, hvor hundene stiller i grupper af 4 hunde af samme race fra samme opdrætter. Via linket under billedet til højre kan du se, hvilke dage de forskellige racer er programsat.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.