En puma måtte lade livet, efter at en canadisk mand slog den i hovedet, for at stoppe den i at angribe hans hund. Således skriver Mirror.co.uk. Den voldsomme begivenhed udspillede sig i et skovområde ved Whitecourt i delstaten Alberta, oplyser det canadiske politi. William Gibb var stoppet foran en butik, for at lade sin siberian husky få noget luft, siger betjenten Tom Kalis. Kort tid efter hørte William Gibb sin hund hyle af smerte. Udenfor butikken fandt han pumaen, der holdt hunden fast mod jorden. – Han slog pumaen i hovedet, råbte af den og fik den til at give slip på hunden. Derefter tilkaldte han politiet, siger Tom Kalis til Mirror.co.uk og fortsætter: Han var virkelig heldig! Gibb holdte den arrige puma stangen, samtidig med at han tog sig af sin sårede hund, indtil politiet ankom. Desværre måtte de skyde pumaen, for at befri Gibb og hans hund. Hunden havde brug for at blive tilset af en dyrlæge, men er ude for livsfare, mens Gibb, der slog pumaen i hovedet, slap uden skrammer. Det er langt fra usædvanligt at støde på pumaer i det tæt bevoksede skovområde, men at de angriber hunde er meget sjældent.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.