Indien tegner sig for over en tredjedel af verdens indrapporterede dødsfald forårsaget af rabies, og derfor sætter Mission rabies ind der. 99% af rabiestilfældene hos mennesker skyldes bid fra rabiesinficerede hunde. Hvert år dræbes tusindvis af hunde på barbarisk vis på grund af frygt for rabies. Det er ikke bare dyreplageri – det virker heller ikke, og det skal stoppes. Erfaringen viser, at det, der hjælper i forhold til at løse rabiesproblemet, er vaccination af hunde, og i løbet af september måned blev der vaccineret 60.000 hunde mod rabies – men det er bare begyndelsen, lyder det fra Mission rabies, som fortsætter sin indsats. En speciel mobil klinik vil gennem de næste tre år køre gennem Indien med målet at få 2 millioner hunde vaccineret. Klinikken stopper en måned ved hver destination, hvor der arbejdes sammen med lokale myndigheder og organisationer. Dels skal der vaccineres, dels skal der uddannes lokale til at tage sig af rabiesproblemet. Se mere via linket under billedet til højre Kilde: missionrabies.com
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.