STILLINGSOPSLAG: Du har stor erfaring med dyr Din opgave bliver at sælge Agrias dyreforsikringer til hund og kat. Det er vigtigt for os, at du har stor erfaring med hunde eller katte. Derudover er du måske engageret i foreningslivet. Du kan lide at sælge For at få succes som ombud for Agria Dyreforsikring bør du have et stort netværk, kunne lide mennesker og have let ved at skabe kontakt. Du skal holde af at sælge, kunne arbejde selvstændigt og ikke være bange for opsøgende salg. Du arbejder hjemme Du er selvstændig og udfører hovedsagligt arbejdet hjemmefra med computer og telefon. Du deltager i lokale hunde- og katteaktiviteter. Dine kunder finder du sandsynligvis i dit eget netværk, gennem hjemmesider og på dyreklinikker. Du skal være der når kunderne har brug for dig og må derfor forvente weekend og aftenarbejde. Du får 100 procent provisionsbaseret løn, og du kan tjene godt, hvis du er dygtig. Du får en god uddannelse Vi giver dig en grunduddannelse, samt løbende produktuddannelse, sælgertræning og salgscoaching. Beskriv dig selv og din baggrund, samt hvorfor du ønsker at arbejde for Agria. Det gør du ved at udfylde formularen på www.agria.dk eller sende en e-mail direkte til Sonja Karaoglan på sonja.karaoglan@agria.dk senest d. 02/01/2012. Se mere via linket under Agria–logoet til højre
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?