Jules O’Dwyer er hundetræner, og har trænet hunde hele sit liv. Hun har gjort sin hobby til sin levevej, og turnerer verden rundt med sine hunde, for at undervise og inspirere andre håbefulde førere. Men hun er ikke hvilken som helst hundetræner. Hun er dog dancer og træner i de to discipliner Heelwork To Music og Freestyle, og kan præsentere et imponerende CV inden for begge genrer. Men størst af alt: I 2015 vandt hun den britiske pendant til Danmark har Talent, nemlig Britain Got Talent med sine to border collier Matisse og Chase. Her tog hun England med storm med sine imponerende koreografier og utroligt dygtige hunde, der får almindelige mennesker til at stille spørgsmålstegn ved, hvad en hund IKKE kan lære – for hendes hunde er dygtige! Det bliver i den grad tydeligt i den private opvisning, Hunden.dk fik af superstjernen, og som du kan se i videoerne nedenfor. I denne uge er hun i Danmark for at undervise håbefulde og spændte kursister og dele ud af hendes store viden om hundetræning. Du kan læse mere om Jules O'Dwyers besøg i en kommende udgave af magasinet Hunden, Dansk Kennel Klubs medlemsblad. Værsgo at nyd hundearbejde i absolut verdensklasse. Hunden.dk fik en privat opvisning af superstjernen og hendes to hunde Matisse og Chase. Jules underviser på en underholdende og ligefrem måde. Der bliver bestemt ikke lagt fingre imellem. I dette klip beretter hun om vigtigheden af, at have tålmodighed med sine hunde. En gang slalom kunne det også blive til.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.