Udbruddet af hvalpesyge er det værste, der er set siden 2003. sidste år var der blot to udbrud, men i 2012 har indtil nu budt på hele 42 udbrud på jyske minkfarme, så det er noget, der skal tages alvorligt. Pt. er minkfarmerne ved at få deres dyr vaccineret. Dødelig udgang Man ved ikke, hvordan hvalpesygen spreder sig, men man har en formodning om, at blandt andet fugle kan være smittespredere. I den største risikogruppe lige nu er naturligvis mink, men ikke vaccinerede hunde risikerer også at pådrage sig sygdommen, når de bevæger sig i det fri. Smitterisikoen er størst, hvis hunden opholder sig nær en minkfarm. Hvalpesyge hos mink skyldes et paramyxovirus, som er det samme virus, der forårsager hundesyge hos hund. Sygdommen smitter ikke til mennesker, men kan overføres af mennesker. Hvalpesyge er dødeligt, og smittes en hvalp, kan den ikke kureres – så det gælder om fuldstændig at undgå sygdommen. Symptomerne er øjen- og næseflåd, diarré og lungebetændelse og siden krampe. SE MERE OM HVALPESYGE VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE Kilde: nordjyske.dk
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?