Hundetyverier eksploderet i antal

02-05-2013 13:10, af Tine Luther
Gennem den senere tid har vi oplevet en stigning i tyverier af hunde herhjemme. Helt galt står det til i England, hvor tyverierne tilsyneladende er sat i systemer af forskellig slags.
Copyright Ridehesten.com
Der er ikke mindst blevet stjålet mange værdifulde jagthunde fra engelske hundeejere. (Modelfoto: Shutterstock)

I 2012 blev der i England optaget politirapport om ikke mindre end 3500 stjålne hunde, hvilket svarer til en stigning på hele 17% i forhold til 2011. Der bliver især stjålet mange jagthunde af meget høj klasse. Man formoder, at der er tale om bestillingsarbejde, og at hundene forsvinder ud af landet for at blive solgt på det sorte marked. Tyve mærker hundeejeres boliger med et K På www.dailymail.co.uk kan man læse om organiserede hundetyverier i England, hvor tyve i Cheshire har fundet et decideret system til deres ugerninger. De finder ud af, hvor der bor hunde, der har en vis værdi og er nemme at videresælge, og så skriver de et K udenfor de pågældende huse med spraymaling. Senere vender de tilbage for at stjæle hundene, som typisk videresælges for i omegnen af £2000. Det siges, at kriminelle bander på den måde indkasserer hundrede tusinder af pund. I Cheshire har der primært været tale om tyverier af jagthunde samt hunde, der kan bruges til hundekampe. Der er også eksempler på, at hele hvalpekuld er blevet stjålet ved indbrud. Politiet formoder, at K’et spiller på ordet ”Canine” – og opfordrer hundeejere til at holde øje med det berygtede K. Man kender til den form for mærkning fra andre former for tyverier. Kilder: www.dailymail.co.uk og Jæger

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse