Filmoptagelser indebærer næsten altid mange gentagelser af den samme scene, der bliver taget om og om igen. Enten er det kameraet, der ikke lige fungerer, en af skuespillerne, der glemmer en lille detalje i replikken – eller hunden, der rejser sig. En hund, der skal spille med i en film, skal være særdeles nervefast og veltrænet, for den bliver udsat for lidt af hvert, og der stilles store krav til den. Også selvom den ”bare” skal spille familiehund og trisse rundt sammen med sin ejer, som tilfældet er, i den nye, danske film ”En familie”, der har premiere sidst i februar. Irene Jarnveds springer spaniel Sally blev casted hos Zentropa. Hun faldt både i instruktøren Pernille Fisher Christensen og skuespiller Jesper Kristensens (hundeejer i filmen) smag, så hun fik rollen som ”Kaiser”. Du kan læse meget mere om Sally og ”En familie” i februarnummeret af magasinet HUNDEN. Filmen kan ses i biograferne 24. februar. Om filmen Ditte (Lene Maria Christensen) takker nej til drømmejobbet i New York for at være sammen med sin syge far, Rikard Rheinwald (Jesper Christensen). Han er en karismatisk mand – bagermester, hofleverandør og hundeejer. Rikards plan er, at Ditte skal overtage bageriet, som er familien Rheinwalds livsværk. Dittes kæreste trækker i modsat retning – han synes, hun svigter deres fælles drøm – og så er livet pludselig ikke så enkelt mere.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse