Vi mennesker rammes ofte af ”smitsomme gab”. Når en, vi opholder os i nærheden af, gaber, smitter det straks, og vi mærker selv fores kæber glide op. Enkelt dyr har det lige sådan, eksempelvis bavianer og chimpanser. Men hundeejere kan også opleve, at deres hund bager, når de selv gør det. Dermed smittes hunden – som den eneste dyreart – med gab fra en anden art. Hos mennesker smitter gabene oftere fra et menneske, vi har følelsesmæssig tilknytning til, hvilket antyder at smitningen hænger sammen med empati på en eller anden vis. Når hunden smittes med gab fra os, er det mon så udtryk for empati, eller er det blot efterligning af adfærd? Det vides ikke med sikkerhed. Et nyt portugisisk studie viser, at hunde kan begynde at gabe, bare de hører lyden af et gab. Dette sker oftere, når det er ejeren, der gaber, end når det er andre. Kilde: forskning.no
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.