Som vi fortalte tidligere i dag, har flere hunde fået stød, når de er blevet luftet på Adilsvej på Frederiksberg i København.
Frederiksberg Kommune havde i den forbindelse udtalt, at man havde udbedret skaden 19. februar, da man havde et defekt uplight, der er et lys i belægningen, men det stemte ikke overens med hundeejernes oplevelser.
Kommunen havde nemlig kun udbedret skaden i et kryds og fandt ingen problemer i andre kryds. Men problemet er, at der er meldt om hunde, der har fået elektriske stød i tre kryds på Adilsvej.
I et skriftligt svar til hunden.dk lyder det nu fra Frederiksberg Kommune, at man vil løse problemet i dag og i morgen:
Forvaltningen i Frederiksberg Kommune har undersøgt uplights de steder, hvor borgere har fortalt, deres hunde har fået stød. Men vi har konstateret via Lorrys artikel, at de har talt med borgere, som har oplevet tilsvarende andre steder i området.
Hundenes sikkerhed kommer først. Så for en sikkerheds skyld afkobler forvaltningen samtlige uplights, undtagen de allernyeste, i området, og får dem undersøgt en for en.
Afkoblingen begynder i dag og er færdig i morgen.
I et opslag på Facebook advarer Centrum Dyreklinik om, at de har mange patienter med Giardia for tiden
Antallet af hunde er eksploderet i Danmark og derfor også på Frederiksberg. Det har også betydet en stigning i antallet af hundelort
På Adilsvej på Frederiksberg i København oplever flere hundeejere, at deres hunde pludselig skriger, når de kommer til bestemte kryds. Hundene får simpelthen stød
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show