Fotoudstillingen 8 towards 12

08-02-2013 08:12, af Tine Luther
Fotograf Bo Nymann har i 1½ år fulgt otte handicappede eliteatleter, som trods deres handicap har fundet meningen med livet. En af dem er Maria Larsen, der er synshandicappet og derfor har en førerhund. Billederne udstilles i begyndelsen af 2013 i henholdsvis København og Århus.

Hvad er meningen med livet? Spørgsmålet stilles ofte når man rammes af traumer efter ulykker, livstruende sygdomme eller medfødte handicaps. Fotoudstillingens portrætterede har alle fundet meningen med livet. De har alle haft det mål at kvalificere sig til De Paralympiske Lege i London 2012. Atleterne har inviteret fotografen ind i deres liv uden forbehold, både på og udenfor banen. Gennem sporten har disse otte fantastiske mennesker og eliteatleter fundet passionen for livet. De er rollemodeller for børn og unge, inspirerende for voksne og et sprudlende eksempel på, at livet ikke begrænses af et handicap. Det er ikke atleter man skal have ondt af, men blive inspireret af og tænke ”hvis de kan, så kan jeg også”. Hvis vi kæmper, kan vi tage styringen over vores eget liv, handicappet eller ej. Bruger sin førerhund 90 % af tiden Maria Larsen er synshandicappet. Hun blev født som seende, men med flere øjensygdomme. I hendes teenageår udviklede hun grøn stær, som lægerne ikke opdagede, før det var for sent. Derfor er hun i dag helt blind på venstre øje og har en lille synsrest på højre øje. Hun har kun 1 % af sit syn tilbage. Hun kan skelne mellem dag og nat. Hun bruger sin førerhund 90 % af tiden og sin blindestok 10 % af tiden. Hun arbejder i flexjob som massør på Rigshospitalet i deres it-afdeling. Maria deltog ved PL i London 2012 i disciplinen goalball. Detl er en sport for synshandicappede, hvor der spilles med bind for øjnene og med en stor tung boldt, som indeholder en lille bjælde. På den måde kan de høre, hvor bolden er. Maria ønsker at medvirke i fotoprojektet – på billeder både med og uden sin førerhund – fordi: Handicapsporten fortjener at komme mere i fokus, da vi lægger mindst lige så meget tid i det som raskidrætten. Måske projektet kan give folk mere viden om handicappede og vise, at man kan have et fint liv blot med ekstra udfordringer. Fotoudstillingen 8 towards 12 er et non-profit projekt og vises: 8. februar – 21. marts 2013 – Øksnehallen i København Gratis adgang 3. – 29. april 2013 – Musikhuset Aarhus Gratis adgang Se mere om 8 towards 12 via linket under billederne til højre.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Weekendens hundeaktiviteter

04-12-2025 19:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet