Endnu en festlig dag i Herning er slut og endnu et festligt år med internationale hundeudstillinger i Danmark er også slut.
Men inden den helt store finale, hvor årets vindere skulle findes, skulle søndagens BIS-vinder findes.
Bisfinalen bestod af en australian shepherd, en grand danois, en airedale terrier, en langhåret gravhund, en samojed, en grand basset griffon vendeen, en bracco italiano, en engelsk springer spaniel, en malteser og en whippet.
Den danske dommer Hanne Laine Jensen udtog australian shepherd, samojed, grand basset griffon vendeen og bracco italiano, som de hunde, der skulle på podiet. De tre af hundene er danske, mens grand basset griffon vendeen er hollandsk.
Bracco italiano blev nummer fire, samojed blev nummer tre, nummer to blev australien shepherd og for anden dag i træk vandt hollandske forget me not.
En glad Gwen Huikeshoven kunne fejre sin femte sejr i Herning, og på spørgsmålet, om hun ville komme igen næste år, lød svaret.
- Det tror jeg helt sikkert, jeg vil.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring
Faktisk var de fleste årskonkurrencer afgjort, inden hundene søndag eftermiddag gjorde deres entre i Store Ring. Her får du en oversigt over vinderne
Lørdag var første dag på den internationale hundeudstilling i Herning. Her spillede dansk/svensk gårdhund en hovedrolle
Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.