Endnu en festlig dag i Herning er slut og endnu et festligt år med internationale hundeudstillinger i Danmark er også slut.
Men inden den helt store finale, hvor årets vindere skulle findes, skulle søndagens BIS-vinder findes.
Bisfinalen bestod af en australian shepherd, en grand danois, en airedale terrier, en langhåret gravhund, en samojed, en grand basset griffon vendeen, en bracco italiano, en engelsk springer spaniel, en malteser og en whippet.
Den danske dommer Hanne Laine Jensen udtog australian shepherd, samojed, grand basset griffon vendeen og bracco italiano, som de hunde, der skulle på podiet. De tre af hundene er danske, mens grand basset griffon vendeen er hollandsk.
Bracco italiano blev nummer fire, samojed blev nummer tre, nummer to blev australien shepherd og for anden dag i træk vandt hollandske forget me not.
En glad Gwen Huikeshoven kunne fejre sin femte sejr i Herning, og på spørgsmålet, om hun ville komme igen næste år, lød svaret.
- Det tror jeg helt sikkert, jeg vil.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
Så er vi ved at være klar igen
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
Det var i den grad velfortjent da den smukke svenske rottweiler, Siderotts Atom, vandt titlen som Årets Hund.
I disse dage er der hingstekåring i Herning Messecenter. Det er dog ikke kun heste, der er til arrangementet. Et spand alaskan malamute skal nemlig spille en særlig rolle i gallashowet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.