Foredrag - Hjælp min hund er teenager

01-03-2015 10:49, af Tine Luther
Har du en hund i alderen 8 måneder til 2 år - eller har du snart - eller vil du bare gerne have nogle gode råd om at have hund i den alder? Så er foredraget "Hjælp min hund er teenager", der afholdes på Fyn 28/03 2015 måske noget for dig.
Copyright Ridehesten.com
Foredragsholder Glennie Steenberg er uddannet professionel hundeinstruktør og adfærdsbehandler.

Hundeejere, der har en unghund eller en teenagerhund, oplever tit at den har "mistet hørelsen"! Du oplever frustration når hunden er mere interesseret i de andre hunde end i dig! Trækker afsted. Og hvis du slipper den fri, kommer den i hvertfald ikke når der bliver kaldt!! Har du sekvenser, hvor du et kort øjeblik tænker på at sætte den i Gul og Gratis??? Så kom og lyt med og få nogle input til hvordan man bedst muligt kommer igennem teenagertiden uden at konflikterne får tilliden mellem hund og ejer til at briste. Foredragsholder Glennie Steenberg er uddannet professionel hundeinstruktør og adfærdsbehandler ved Lone Greva. Hun er medejer af Alletiders Hund. Har deltaget i en række kurser, desuden har hun været hundekonsulent for DKK og har selv en Toller. Foredraget er åbent for alle hundeejere. Pris kr. 50,- Tilmeldingsfrist: 27/03 2015 - tilmeld via linket under billedet til højre. Tid og sted: lørdag den 28. marts kl. 10-12 i Bakkehuset, Assensvej 100, 5500 Middelfart Arrangør: Dansk Kooiker Club

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller