Finnmarksløbet er for de helt seje

12-03-2014 13:02, af Tine Luther
Lige nu køres der Finnmarksløb for slædehunde. I den hårdeste klasse skal der tilbagelægges 1000 km! 500 kilometerklassen er afgjort – juniorklassen på 200 km. ligeså. Tilbage er 1000 kilometerklassen - se reportager, interviews, billeder og web-tv via linket i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com

Finmarkskøbet starter lørdag i uge 10 hvert år fra centrum i Alta. Det er en sand folkefest med tusindvis af publikummer. Løbet er delt op i to kategorier samt en juniorklasse. Juniorklassen, hvor der køres 208 kilometer, blev afsluttet søndag og vundet af Erik Loftsgård på 17 år. Han brugte et døgn og tre timer på at køre distancen, og gennemsnitsfarten har ligget på 14,7 kilometer i timen. 500 kilometerklassen 500 kilometerklassen køres med 8–spand og tager erfaringsmæssigt 50–55 timer. Årets vinder Ronny Wingren kørte i mål mandag efter at have ført de tre sidste løbsdage. Han brugte 31.48 timer på at køre og holdt pause i 21.05 timer. Hans gennemsnitsfart var 14.9 km i timen. 1000 kilometerklassen 1000 kilometerklassen, der køres med 14–spand, afsluttes på torsdag/fredag (løbet varer forventeligt 125-150 timer). Det er vanskeligt at forudsige, hvor længe det vil tage, idet vejrforholdene spille en meget stor rolle i løbets udvikling. Vejret i Finnmarken er meget uforudsigeligt, og ikke bare den enorme distance men også denne uforudsigelighed i forhold til vejret er medvirkende til, at løbet er spændende, hårdt og meget populært hos slædefolk fra hele verden. FINNMARKSLØBET HAR WEB–TV SAMT INDSLAG MED INTERVIEWS OG REPORTAGER – FØLG MED VIA LINKET UNDER RUTEKORTET TIL HØJRE.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?