EU-forslag omkring hunde i støbeskeen

06-02-2011 11:39, af Tine Luther
I 2011 fremsættes en række forskellige EU-forslag på familiedyrsområdet. Nogle kan sandsynligvis få en positiv effekt i hundehenseende.
Copyright Ridehesten.com
I løbet af 2011 vil der blive fremsat en række EU-forslag, som vedrører hunde. Der er blandt andet forslag om lovpligtig identifikation af alle dyr og om harmonisering af kuperingsforbud.

Et af de forslag, der er i den store EU-støbeske, har til hensigt at vanskeliggøre illegal handel med uregistrerede hunde mellem EU’s medlemslande. Vanskeliggørelsen skal ske via lovpligtig identifikation af alle hunde. Torben Elmedal, formand for det fælleseuropæiske samarbejde ”Europenet” (hvor ca. 50 millioner familiedyr fra 20 lande er registreret), udtaler til Dyrefondet, at man forventer et tæt samarbejde med EU-Kommisionen omkring registreringen. Europenet er langt fremme i arbejdet med anvendelse kompatible mikrochips til mærkning af dyrene og oprettelse af en fælles EU-database. Torben Elmedal, der også er formand for Dansk Hunderegister og et kendt ansigt fra DKK-sammenhænge, mener, at registrering er fundamentet for dyrevelfærd. Han udtaler til Dyrefondet: – Ansvaret for det enkelte dyrs velfærd ligger hos ejeren, og når vi kan identificere ejeren, kan vi også fastholde vedkommende på hans eller hendes ansvar. Bremse for hvalpefabrikkerne En del danskere har af uvidenhed købt illegalt importerede hunde. Disse er ofte opdrættet på hvalpefabrikker under usle kår, er taget fra moderen for tidligt, har ikke fået en forsvarlig prægning osv. Mange af disse hunde bliver aldrig velfungerende. Nogle har uoprettelige mentale problemer, mens andre slås med alskens sygdomme. Handel med sådanne hunde vil have meget vanskelige betingelser, hvis forslaget om lovpligtig identifikation vedtages, og det forventes, at en del af de illegale hundehandlere simpelthen vil opgive deres aktiviteter. Harmonisering af kuperingsforbud Et af de andre EU-forslag går på harmonisering af øre- og halekupering. De nordiske lande var de første til at indføre kuperingsforbud. Siden har de fleste Vesteuropæiske lande fulgt trop og forbudt kupering og udstilling af kuperede hunde. En del seriøse opdrættere fra Østeuropa er også holdt op med at kupere, selvom det fortsat er tilladt i deres hjemland. I Danmark er det stadig tilladt at halekupere fem jagthunderacer, men Torben Elmedal spår ikke denne praksis en lang fremtid, eftersom EU har sat kupering på dagsordenen. Kilde: Dyrefondet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende