At give en sød hund med de kæreste øjne i julegave til en, man holder af, kan umiddelbart være en besnærende tanke. Men lad være! Dyr bør ikke gives i gave. At blive hundeejer er en stor beslutning – og der følger jo et stor ansvar med. Muligvis vil en hund bringe lykke, i det øjeblik den bliver modtaget, men er modtageren ikke parat til eller har ikke mulighed for at give hunden det liv, den fortjener, kan det hurtigt ende ulykkeligt. Hunden – og ejeren med – kan få et ulykkeligt liv, og måske ender hunden i sidste ende på et internat. Det er ikke nogen rar oplevelse for hunden. Økonomien spiller også ind En hund koster jo heller ikke bare anskaffelsesprisen – det er faktisk den mindste del af den økonomiske side. Der medfølger udgifter til foder, udstyr, pelspleje, forsikring, pasning, dyrlæge osv. Dårlig timing Endelig er julen ikke noget godt tidspunkt at få en hund på. Der er masser af fester og uregelmæssigheder i juleferien, og det er ikke lige, hvad en hund har brug for, når den flytter ind i et nyt hjem.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse